Šibki potresi nič nenavadnega

Dežurna seizmologinja Cecičeva je dejala, da se v Sloveniji vsakodnevno zgodi kopica potresov. Le v tem letu je tla streslo pri Postojni, v Gorjancih, pri Metliki, Kamniku pod Krimom, v Tolminu. Prebivalci so vsega skupaj čutili trinajst potresov.

Januarja je bilo potresno najbolj aktivna okolica Postojne, ta aktivnost pa se je februarja "preselila" na Gorenjsko. "Šibki potresi se dogajajo vedno znova in niso nekaj izredno nenavadnega," je pojasnila dežurna seizmologinja.

"Slovenija nima kake močne seizmičnosti, zato je za naše pojme močan potres predvsem takšen, ki povzroči gmotno škodo." Sicer materialno škodo povzročajo predvsem potresi od intenzitete (učinka) pet in več po evropski potresni lestvici (EMS). Ko prebivalci potres le občutijo, druge škode pa ni, gre zagotovo za šibkejši potres, dodaja Cecičeva.

Potresna aktivnost v zadnjih dneh

Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so v okolici Naklega 15. februarja ob 7.16 uri zabeležili šibek potresni sunek, pri katerem je bilo žarišče potresa trideset kilometrov severozahodno od Ljubljane, v okolici Naklega. Čutili so ga prebivalci Podbrezja ter Zgornjih in Spodnjih Dupelj.

Istega dne ob 19.25 so seizmografi zabeležili zmeren potresni sunek z žariščem 35 kilometrov severozahodno od Ljubljane, ponovno v okolici Naklega. Potres so čutili prebivalci Kranja, Tržiča in okoliških krajev. Moč obeh ni presegla četrte stopnje po evropski potresni lestvici.

Le dan kasneje so seizmografi zaznali še dva potresna sunka severozahodno od Ljubljane, v okolici Naklega. Prvi je območje stresel ob 21.48, drugi pa ob 22.26. Oba potresa so najbolj občutili prebivalci Zgornjih Dupelj in Naklega, njuna moč pa ni presegla tretje stopnje po evropski potresni lestvici.

Tla so se stresla tudi včeraj zvečer ob 21.09 uri, ponovno v okolici Naklega. Preliminarno ocenjena magnituda potresa je bila 1,9, intenziteta potresa v širšem nadžariščnem območju pa prav tako ni presegla tretje stopnje po evropski potresni lestvici. Potres so čutili prebivalci Naklega in okolice.

Kmalu ponovno močnejši potres?

Dežurna seizmologinja pravi, da se potresov ne da napovedovati. "V Sloveniji smo imeli močnejše potrese. Če je nekoč tla streslo močneje, obstaja večja verjetnost, da pride do podobnega tudi kdaj kasneje," pojasnjuje Cecičeva in dodaja, da so pri nas najbolj ogroženi Zgornje Posočje, Ljubljana z okolico in Krško-brežiška kotlina.

Cecičevo smo povprašali o morebitni povezavi med deževnim vremenom in tresenjem tal. "Statistične povezave ni. V nekaterih mediteranskih državah sicer govorijo o t. i. potresnem vremenu, vendar gre predvsem za ljudsko izročilo, ki pa nima nikakršne znanstvene podlage."