S polic mariborskih lekarn so v minulih tednih izginili številni priljubljeni izdelki, ki so jih izdelovali v lastnih galenskih laboratorijih. Razlog je to, da so lekarne septembra lani zaprle svoje galenske laboratorije v Tkalskem prehodu 4 in jih preselile v Marifarm na Tezno. Potem pa se je pokazalo, da prenos teh dejavnosti ni bil izpeljan v skladu z zakonom o zdravilih, saj tovarna ni verificirana za izdelavo galenskih izdelkov. To so ugotovile tudi nadzornice Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), ki so 1. decembra prišle v inšpekcijo v Maribor. Zmotilo jih je še to, da kot galenski izdelek industrijsko proizvajajo maridol, katerega učinkovina je identična tisti v lekadolu ali panadolu, ki sta zdravili. Zato so farmacevtski družbi - kot smo izvedeli v Dnevniku - minuli mesec poslali obvestilo o prekršku in jim naložili, da morajo galenski laboratorij preseliti v lastne prostore, v katerih bodo imeli lastno opremo, kadre in dokumentacijo.

Milan Pukšič, direktor Marifarma, včeraj ni bil dosegljiv za izjave, odstotna je bila tudi direktorica Mariborskih lekarn Anita Vrabič. Pukšič je poslal zgolj skopo sporočilo, v katerem zatrjuje, da je JAZMP pri njih opravil nadzor zaradi izdelave galenskih izdelkov lekarn, nadzornice pa so preverjale tudi to, ali ima Marifarm ustrezno dovoljenje agencije. "V zapisniku o nadzoru ni navedenih nikakršnih pomanjkljivosti v zvezi z izdelavo galenskih izdelkov," trdi Pukšič in zavrača trditev, da so ustavili proizvodnjo v Marifarmu.

Bolj zgovorno je pojasnilo Vrabičeve, v katerem je morala svetu zavoda Mariborskih lekarn razložiti, zakaj proizvodnja v Marifarmu stoji. V njem direktorica posredno priznava, da je bila selitev galenskih laboratorijev v tovarno zdravil zakonsko dvomljiva. Ali ta izpolnjuje pogoje, je namreč "odvisno predvsem od načina razlage pravilnika o pogojih za opravljanje lekarniške dejavnosti," je pojasnila direktorica. Vrabičeva je svet zavoda še informirala, da v Marifarmu zdaj iščejo možnost, kako razrešiti zaplet; med drugim bodo nekaj izdelkov galenskega laboratorija skušali "preoblikovati" v kozmetične izdelke ali v prehranska dopolnila.