"Če bi tudi tu nastal problem in se vrhovni sodniki ne bodo mogli dogovoriti o začasnem predsedniku, potem je moralna, ne pa tudi pravna dolžnost sedanjega predsednika, da prevzame vlogo začasnega predsednika," dodaja Zalar. Država si namreč po njegovem ne more privoščiti, da vrhovno sodišče nima osebe, ki jo predstavlja in vodi. Vrhovni sodniki v četrtek na občni seji, kot je znano, za novega šefa vrhovnega sodišča niso podprli Marka Šorlija, ki je edini kandidiral za to mesto. Šorli je po izidu glasovanja vrhovne sodnike obvestil, da odstopa z mesta podpredsednika vrhovnega sodišča. Nepodporo je namreč razumel kot nezaupnico svojemu dosedanjemu delu na podpredsedniškem mestu.

Minister Zalar za zdaj odločitve vrhovnih sodnikov ne želi komentirati, saj postopek še ni zaključen. Če Šorli ne bo umaknil kandidature, se bosta morala o njem namreč izreči še sodni svet in minister Zalar. Vrhovni sodnik svetnik Miodrag Đorđević, ki so ga vrhovni sodniki kot edinega kandidata na prvem razpisu lansko jesen prav tako zavrnili, je Šorlijevo kandidaturo podprl. Po mnenju Đorđevića je Šorli kot podpredsednik vrhovnega sodišča "naravna izbira za novega predsednika", je tudi izkušen sodnik, ki je dejaven tako na domačem kot tudi na mednarodnem področju. "Ocenil sem, da so vse to argumenti, ki govorijo njemu v prid," je pojasnil Đorđević. Tudi od kolegov sodnikov je pričakoval, da se bodo odločili zrelo in pozabili na svoje osebne interese, zamere, zavist ter tokrat podprli edinega kandidata.

Đorđević je nad odločitvijo kolegov razočaran. "Glede na to, da gre za ponovljeni razpis, je neresno in neodgovorno, da si vrhovno sodišče ni sposobno samo izbrati svojega predsednika," je še opozoril. Razlog, da se vrhovni sodniki sploh ne želijo potegovati za predsedniško mesto, pa je po njegovem mnenju ta, da "funkcija predsednika ne pomeni le čast, ampak tudi obveznost in odgovornost".

Po nekaterih bolj optimističnih ocenah bodo vrhovni sodniki po dveh propadlih kandidaturah sedaj lažje prišli do kandidata, ki bi dobil podporo. Do zdaj vrhovni sodniki namreč niso natančno vedeli, kdo se bo prijavil na razpis.

Veliko bo jasno že, če se bo sodnikom uspelo dogovoriti o začasnem predsedniku. Če to ne bo Franc Testen, ampak povsem novo ime, bi bilo to lahko precej močno znamenje, da bi ta kandidat dobil tudi podporo na tretjem razpisu za predsedniško mesto.