Spletne strani opozicije in priče so poročale, da je prišlo do spopadov med več tisoč protestniki in policijo kak kilometer daleč od osrednjega teheranskega trga Azadi, kjer je več stotisočglavo množico ob obletnici nagovoril iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad. Močne varnostne sile so sicer preprečile, da bi se protestniki v Teheranu zbrali na enem kraju v večjem številu, tako da so poročali o več manjših protestih po prestolnici.

Policija naj bi udeležbo na protestih preprečila vodjem opozicije. Tako so napadli vozili vodij opozicije Mohameda Hatamija in Mehdija Karubija, ki pa nista bila poškodovana. Pretepli so Zahro Rahnavard, soprogo glavnega vodje opozicije Mira Hoseina Musavija, ki so mu prav tako preprečili udeležbo na protestih. Policija je uporabila solzivec proti protestnikom, nanje pa so izstreljevali tudi naboje z barvo, da bi jih lahko kasneje identificirali. Neka priča pa je francoski tiskovni agenciji AFP povedala, da so protestnike z gumijevkami in kovinskimi palicami pretepali moški v civilu.

Poročil sicer ni mogoče preveriti iz neodvisnih virov, saj tujim medijem ni dovoljeno spremljanje protestov. Kot poroča italijanska tiskovna agencija Ansa, so tuje novinarje organizirano peljali na glavni trg, kjer je imel govor Ahmadinedžad. Uradni mediji pa o protestih niso poročali, poročali so le, da se je slovesnosti ob obletnici udeležilo več milijonov ljudi.

Do protestov je prišlo, čeprav so oblasti ravno s ciljem njihove preprečitve v prestolnici okrepile navzočnost varnostnih sil in opozorile, da jih ne bodo dovolile. Vodje opozicije so kljub temu pozvali svoje privržence, naj se udeležijo uradnih slovesnosti in tako zagotovijo, da se sliši tudi njihov glas.

Ob Teheranu naj bi do protestov prišlo še najmanj v treh mestih, v Ahvazu na jugozahodu Irana, v Isfahanu ter v Mashadu, kjer je policija prijela sto protestnikov, poroča AFP.

Visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton je danes izrazila podporo protestnikom, ki si prizadevajo za demokracijo, človekove pravice in temeljne pravice. Ob tem je izrazila zaskrbljenost, ker je "bilo veliko Irancem preprečeno, da bi izrazili svoja stališča", pa tudi zaradi nasilja, groženj in aretacij privržencev opozicije.

Po sporni vnovični izvolitvi Ahmadinedžada junija lani je bilo v protestih opozicije v Iranu ubitih že več kot deset ljudi, več tisoč pa so jih aretirali.