Fajonova (S&D/SD), članica parlamentarnega odbora za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (LIBE), pod čigar pristojnost sodi sporazum Swift, je menila, da je vsak ukrep v boju proti terorizmu izjemno pomemben za varnost ljudi, vendar pa mora biti v ravnovesju med varnostjo in zagotavljanjem človekovih pravic

"Evropski parlament sporazuma ni zavrnil, ker bi želel dokazati zgolj svojo moč," je poudarila. Pojasnila je, da so evropski poslanci odgovorni za zaščito pravice evropskih državljanov do zasebnosti in varovanja osebnih podatkov, česar začasni sporazum ni omogočal. Današnji konstruktivni "ne" parlamenta po njenih besedah odpira vrata za takojšnja pogajanja med EU in ZDA za boljši in dolgoročnejši sporazum. Poslanka je še poudarila, da prekinitev sporazuma ne bo ogrozila varnosti evropskih državljanov, saj se bo izmenjava bančnih podatkov med EU in ZDA nadaljevala.

"Evropski parlament je sprejel odločitev, ki pomeni obrambo človekovih svoboščin in zakonitosti pred pretiranimi posegi v zasebnost v imenu bolj učinkovitega boja proti mednarodnemu terorizmu in organiziranemu kriminalu," pa je poudaril Ivo Vajgl (ALDE/Zares), ki je podprl zavrnitev sporazuma in zavrnil predlagano preložitev glasovanja. Parlament je po njegovih besedah danes dal lekcijo iz demokratičnosti in transparentnosti tudi Svetu EU oz. voditeljem vlad držav članic ter dokazal veljavnost in pomen Lizbonske pogodbe.

Poslanec še meni, da bo moral novi sporazum upoštevati enakopravnost transatlantskega partnerstva in bo moral preprečiti bližnjice pri sprejemanju tako pomembnih odločitev.

"Današnja odločitev Evropskega parlamenta je jasno pokazala, kdo ščiti pravice in interese državljank in državljanov EU," pa je izpostavil Jelko Kacin (ALDE/LDS), ki je prav tako glasoval proti preložitvi glasovanja in za zavrnitev sporazuma. Kot je še zapisal v sporočilu za javnost, sta se Svet EU in Evropska komisija uklonila pritiskom ZDA na škodo pravic državljanov in predvsem ugleda EU.

Po mnenju Kacina gre pri današnji zavrnitvi sporazuma Swift za eno največjih zmag Evropskega parlamenta v boju za človekove pravice, uveljavitev EU na mednarodni sceni in realen pogled na izzive terorizma. "Evropski parlament je danes rešil ugled in obraz EU," je poudaril poslanec.

Romana Jordan Cizelj (EPP/SDS) je pojasnila, da je najprej podprla preložitev glasovanja o Swiftu, kar je predlagala njena politična skupina. Kot je dejala, se ji je zdela ta rešitev dobra, med drugim zato, ker je nova evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström obljubila takojšnje ukrepanje in pogajanja za nov sporazum.

Potem ko je parlament preložitev glasovanja zavrnil, pa je Jordan Cizljeva glasovala za zavrnitev sporazuma. Pojasnila je, da ima za svojo odločitev postopkovne in vsebinske razloge. Kot je dejala, mora biti v postopek sprejemanja sporazumov v skladu z Lizbonsko pogodbo ustrezno vključen tudi Evropski parlament, ker to odraža tudi demokratičnost evropske družbe. Po vsebinski plati pa ima poslanka zadržke do sporazuma, ker gre za enostransko pošiljanje velike količine podatkov, pa tudi za odstopanje od evropske zakonodaje in prakse.