"Seznanil nas je s težavami, povezanimi s slabim odzivom države na občinske prošnje (v zvezi z negativnimi razpisnimi rezultati za nekatere večje mestne projekte, op. p.). Zadnji primer je povezan z evropsko prestolnico kulture," je pojasnila Čebašek-Travnikova.

Varuhinja ne bo ukrepala

Zaradi pritožbe župana pa varuhinja ne bo ukrepala. "Varuh človekovih pravic nima pooblastila za razreševanje vprašanj med posameznimi državnimi institucijami. Če bi me prosil za neformalno posredovanje, bi postavila kakšno vprašanje. Ker pa me župan za kaj takega ni prosil, tega ne bom storila," je dejala.

Približno desetkrat na leto ekipa varuhinje zapusti svoj ljubljanski sedež in se na terenu sreča s pobudniki, ki naj bi jim bile kršene človekove pravice. Tudi med mariborskim obiskom so bili soočeni z usodami izbrisanih. "Te zgodbe me vedno znova pretresejo," priznava varuhinja. Včeraj so se srečali z dvema prizadetima družinama. "Ker se je znašel na napačnem seznamu, so enemu pobudniku odvzeli dokumente, zato ni mogel oditi delat niti v tujino. Odpravili so ga tudi v domnevni 'izvorni' državi, saj tam ni nikoli živel. Prizadevanja, da bi si nekako uredili status, so strla te ljudi. In tudi mene je danes strlo med pogovorom z njimi," je pripomnila Čebašek-Travnikova.

Žal ji je, da živi v takšni državi

Ogorčena je bila tudi nad tem, kar je prebrala v sodnih odločbah, ki so bile izdane tem izbrisanim. "Navdale so me z grenkobo in zelo mi je žal, da živim v državi, ki to dopušča. To je katastrofa." Varuhinja je zato napovedala, da bodo zelo podrobno preučili predlog zakona o izbrisanih, pri tej analizi pa bodo uporabili tudi sodne odločbe, ki so bile izdane omenjenemu pobudniku.

Nekaj ljudi pa se je prišlo ekipi varuhinje pritoževat zoper postopanje županov na širšem območju Maribora. "Pobude so bile zaradi odnosa nekaterih županov, zaradi občutka krivične obravnave, zaradi napak pri lokacijskih dovoljenjih, skratka problematika, ki je vezana na postopke, ki izvirajo iz županske funkcije. Tem županom bomo pisali in jih vprašali, kako oni gledajo na te probleme," je pojasnila Čebašek-Travnikova.