V Sloveniji po Remškarjevih besedah porodi na domu sicer niso prepovedani, niso pa niti dovoljeni. Naše babice namreč za to niso ustrezno izobražene in nimajo ustrezne opreme.

Babicam iz držav članic EU ni potrebno dobiti dovoljenja za delo, mora pa vložiti prijavo za opravljanje občasnih storitev za delo v Sloveniji na ministrstvo za zdravje. Ministrstvo za zdravje po pridobitvi popolne prijave to pošlje Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije Zveze društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, ki izvajalca začasno vpiše v register izvajalcev zdravstvene in babiške nege za občasno opravljanje dela v zdravstveni dejavnosti, so na ministrstvu navedli v sporočilu za javnost.

Prijava mora vsebovati potrdilo o državljanstvu, potrdilo, da ponudnik storitev v skladu s predpisi države sedeža lahko opravlja svoj poklic iz zdravstvene storitve, dokazila o poklicni kvalifikaciji, podatke o zavarovalnem kritju in podobno. Babica iz Avstrije, ki je vodila omenjeni porod 35-letne Blejke, pa ni vložila prijave za opravljanje storitev v Sloveniji, zato je delo opravljala nezakonito, je poudaril Remškar.

V Bruslju je pred dnevi potekal sestanek, kjer so ugotovili, da na področju zdravstvene nege nimamo enotnih meril in enotnega nabora kompetenc. Evropska direktiva sicer daje možnost prehajanja kadra med državami članicami EU, vendar se je pojavil problem različnih kompetenc. Komisija ugotavlja, da ni natančno znano, kakšne kompetence ima na primer babica iz Nizozemske, pojasnjuje Remškar.

Kot pravi, bodo na tem področju potrebne spremembe. Pogovarjajo se, da bi slovenskim babicam ob predhodnem ustreznem izobraževanju in praksi omogočili več kompetenc. Verjetno bo med temi kompetencami tudi porod na domu. Izrazil je željo, da bi spremembe vključevala že zakonodaja, ki je v pripravi, in bi bil problem rešen že v tem letu, dodaja Remškar.

Bodoče mamice, ki želijo porod na domu, naj od izvajalca zahtevajo potrdilo o vpisu v register in veljavno licenco za slovenski prostor, svetuje Remškar.

Kot so navajali mediji, so 35-letno Blejko zaradi zapletov pri alternativnem porodu na domu v soboto odpeljali v jeseniško bolnišnico. Avstrijska babica, ki je vodila porod, pa je delo opravljala nezakonito. Babica je na Gorenjsko prihitela le četrt ure pred porodom in morda zato spregledala začetek težav. Porodnica je zatem krvavela in bila v šoku. Nujna medicinska pomoč z Bleda jo je slabi dve uri po rojstvu otroka prepeljala v jeseniško bolnišnico, kjer so ji lahko ustrezno pomagali. Po neuradnih podatkih je življenje 35-letne mamice Erne Širovnik takrat viselo na nitki.