Poročilo o socialnih razmerah v EU, ki ga je včeraj objavila komisija, kaže, da se stanovanjski stroški vse bolj zvišujejo. Evropejci zdaj za omenjene stroške porabijo večji delež dohodka kot pred desetimi leti (skoraj štiri odstotne točke več), za nastanitev pa v EU v povprečju porabimo petino razpoložljivega dohodka.

Najemnina in hipotekarna plačila sicer predstavljajo le do 30 odstotkov vseh stanovanjskih stroškov, preostalih 70 odstotkov gre za popravila, vzdrževanje in ogrevanje. Še posebno so stanovanjski stroški problematični za manjša in revnejša gospodinjstva. Tisti, ki živijo sami, v povprečju denimo za stanovanje porabijo okoli 35 odstotkov svojega dohodka, samski v skupini revnih pa kar 60 odstotkov. To seveda pomeni, da jim manj denarja ostane na voljo za druge pomembne življenjske stroške.

Poročilo se je dotaknilo tudi kakovosti bivanja. Žal veliko Evropejcev živi v podstandardnih domovih, veliko jih živi tudi v prenatrpanih stanovanjih. Še posebno je to pereče v Romuniji, Bolgariji, Latviji, Litvi in na Poljskem, kjer v prenatrpanih razmerah živi več kot 50 odstotkov ljudi.

V zadnjih letih se je v EU znatno povečal hipotekarni dolg, čeprav hipoteke v splošnem niso problem v Sloveniji in drugih novih državah članicah. Zaradi procesa privatizacije je namreč večina domov v nekdanjih komunističnih državah v rokah stanovalcev samih. Najmanj hipotek je raziskava zaznala prav v Sloveniji, Latviji in na Poljskem.

A to ne pomeni, da so v teh državah stanovanjski stroški zaradi nizkih ali pa neobstoječih najemnin nizki - nasprotno, lahko so celo tako visoki kot drugod po Evropi, če prištejemo še visoke stroške goriva za ogrevanje, popravila in druge izdatke, poudarjajo v Bruslju. Evropejci so sicer zelo nezadovoljni, kar se tiče energije za ogrevanje, saj menijo, da se je položaj v zadnjih petih letih poslabšal. Tudi za v prihodnje niso preveč optimistični.

Na splošno živi okoli 70 odstotkov Evropejcev v stanovanjih, katerih lastniki so bodisi sami bodisi njihovi družinski člani. Največ takih, ki stanovanja najemajo po tržni ceni, je v Nemčiji, Avstriji, na Danskem, Nizozemskem in Švedskem.

Subvencionirane najemnine in brezplačne namestitve pa so po drugi strani precej pogoste na Češkem, Franciji, Cipru, Poljskem, Finskem in v Veliki Britaniji.