Murray je le še korak oddaljen od zgodovinske priložnosti, na katero britanski igralci in ljubitelji tega športa čakajo že celo večnost. Fred Perry je zmagal v Wimbledonu leta 1936, od takrat pa Britanci nimajo več nobenega zmagovalca na štirih največjih turnirjih na svetu. Prav Perry je bil leta 1934 tudi zadnji Britanec z zmago v Avstraliji. Zadnji rojak z nastopom v finalu na prvem grand slamu sezone pa je bil John Lloyd leta 1977.

Murray se rad pošali, da ob porazih velja za Škota, le ob zmagah ga imajo vsi Britanci za svojega. V Melbournu je v četrtfinalu že premagal branilca naslova Španca Rafaela Nadala, zdaj pa si je zagotovil drugi odločilni dvoboj na tekmovanjih za grand slam po New Yorku 2008. Tam ga je v finalu premagal Federer, možni nasprotnik v nedeljo. Po mnenju Murrayja bo prav Švicar njegov tekmec. "Tsonga je odigral več nizov in bo precej utrujen. A pri njem nikoli ne veš, saj je izvrsten igralec. Vseeno pričakujem, da bo moj tekmec Federer," je po polfinalu o nasprotniku v odločilni tekmi razmišljal Britanec.

Na utrujenost Čilića je stavil Murray tudi v polfinalu. Hrvat je pred tem dvobojem igral tri težke partije s po petimi nizi. A Čilić je favorita presenetil že v prvem nizu in zmagal, nato pa je pobudo prevzel škotski igralec. Pri vodstvu s 3:1 v četrtem nizu je z odlično točko odvzel tekmecu servis in nato povedel s 5:1, tekmo pa dobil po treh urah.

"Po prvem nizu sem le uporabil več svojih udarcev, saj je igral vse bližje osnovni liniji. Vedel sem, da so za njim težki dvoboji in sem pritiskal do konca. Vesel sem, da mi je uspelo in se že veselim finala, ker sem res dobro pripravljen," je dejal zmagovalec, poraženec pa je priznal: "Ne bi se rad izgovarjal na utrujenost. Murray si je zaslužil zmago."

Za drobno zanimivost je po tekmi poskrbel še Čilićev navijač, oblečen v dres hrvaške nogometne reprezantance. Skočil je na igrišče in poraženemu rojaku stisnil roko. Kasneje so ga varnostniki odstranili z igrišča; to je bil prvi primer vdora gledalca na teren na letošnjem turnirju.

Hrvaški igralec kljub porazu ne bo nezadovoljen zapuščal Avstralije. Prvič v karieri se je uvrstil med štiri najboljše na turnirjih za grand slam, uspeh ga bo na novi lestvici ATP potisnil med deset najboljših na svetu, pa še zajeten kos denarne pogače, 400.000 dolarjev, bo pristal v njegovem žepu.