Barack Obama je imel govor po tem, ko je Gallupova raziskava javnega mnenja pokazala, da je imel najbolj polarizirano prvo leto v zgodovini ameriških predsednikov. Demokrati so mu ostali še naprej predani, republikanci pa so se neustavljivo obrnili proti njemu. "Raje bi bil resnično dober predsednik v enem mandatu, kot pa povprečen v dveh,“ je Obama sinoči spregovoril za ameriško televizijsko mrežo ABC.

Različnim domačim zadevam, kot je na primer zdravstvena reforma, je hud udarec prejšnji teden zadala izvolitev republikanca Scotta Browna iz Massachusettsa v zvezni senat.

Gallupova raziskava javnega mnenja je pokazala, da ameriški predsednik pri demokratih še vedno uživa izredno visoko podporo, še vedno ga namreč obožuje 88 odstotkov demokratov. Pri republikancih pa je zgodba popolnoma drugačna – z njegovim delom je namreč zadovoljnih le še 23 odstotkov. 65-odstotna točkovna razlika je največja, kar so jo zabeležili v prvem letu predsednikovanja v zgodovini ameriške politike.

Pri Billu Clintonu je bila v prvem letu njegovega vodenja države razlika 52 odstotnih točk, to pa zato, ker je imel v tistem času manjšo podporo demokratov. Izkazalo se je, da je imel od vseh treh najnižjo razliko v odstotnih točkah med podporo demokratov in republikancev ravno George Bush, razlika je bila namreč "le“ 45 odstotnih točk. Podpirali so ga skorajda vsi republikanci in kakšna polovica demokratov.

Barack Obama bo danes zvečer nagovoril ameriški kongres, kjer bo napovedal zamrznitev državnega proračuna za 177 milijard evrov. Domnevno naj bi se posvetil ustvarjanju delovnih mest in gospodarski rasti, dodal pa je, da noče dvigovati davkov v času, ko je gospodarstvo v krizi. "Lahko zagotovim, da bi bil dvig davkov nekaj najhujšega, kar bi lahko naredili v času šibke ekonomije. Zvečer bomo govorili o tem, kako se lahko posvetimo ustvarjanju delovnih mest in rasti gospodarstva. Sestavili bomo predloge, s katerimi bomo skušali stabilizirati situacijo in se tudi ukvarjati z naraščajočo negotovostjo in zaskrbljenostjo ljudi, ki se – tudi če niso izgubili službe – počutijo utesnjene ob vedno manjših prihodkih in vedno višjih cenah, s katerimi se spopadajo.“