Edelstein je še dejal, da Izrael v prihodnjih dneh namerava podati formalen odgovor na očitke v Goldstoneovem poročilu.

Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP za zdaj ni jasno, ali besede ministra Edelsteina pomenijo zadnjo besedo Izraela na to temo. Premiera Benjamina Netanjahuja namreč ni v državi, v njegovem kabinetu pa zadeve niso želeli komentirati.

Izraelski dnevnik Haaretz sicer danes piše, da Izrael razmišlja o ustanovitvi komisije, ki bi se osredotočila zgolj na določene vidike ofenzive v Gazi.

Goldstoneovo poročilo Izrael obtožuje pretirane uporabe sile v odgovoru na raketne napade iz Gaze in vojnih zločinov. Podobnih obtožb, vendar v manjši meri, je deležno tudi palestinsko gibanje Hamas, ki od leta 2007 nadzoruje Gazo. Poročilo med drugim priporoča, naj navedbe o vojnih zločinih obeh strani obravnava Varnostni svet ZN in priporoči pregon odgovornih na Mednarodnem kazenskem sodišču (ICC) v Haagu, če v šestih mesecih ne bo verodostojne preiskave.

Izrael očitke v poročilu zavrača, kljub temu pa je zaskrbljen, saj je dokument oblatil njegov ugled v svetu. Netanjahu je poročilo nedavno označil za enega od treh največjih strateških izzivov, ki so pred Izraelom, poleg iranske jedrske grožnje in raketnih napadov skrajnežev.

Generalna skupščina ZN je poročilo potrdila novembra lani, obema stranema pa je kot rok za odgovor postavila 5. februar.

Med konfliktom na območju Gaze, ki je izbruhnil 27. decembra 2008, je življenje izgubilo približno 1400 Palestincev, večinoma civilistov, medtem ko so na izraelski strani življenje izgubili trije civilisti in deset vojakov. V ofenzivi je bil uničen velik del Gaze, obnova območja pa se zaradi izraelske blokade ni še niti začela.