Komisija bo s preiskavo proučila vplive podjetja v mešani lasti, ki ga nameravata oblikovati Rio Tinto in BHP Billiton ter pod njegovim okriljem združiti svojo dejavnost na področju železove rude v zahodni Avstraliji, na svetovni trg po morju prepeljane železove rude, so danes sporočili v Bruslju.

Ob tem so v komisiji dodali, da začetek omenjenega postopka še ne pomeni, da ima Bruselj odločilne dokaze o kršenju pravil, pač pa le to, da preiskavo tega primera šteje za prednostno zadevo.

Po navedbah komisije v preiskavah protikonkurenčnega ravnanja sicer ni zavezujočih rokov glede njihovega zaključka. Njihovo trajanje je odvisno od številnih dejavnikov, kot so zahtevnost primera, sodelovanje vpletenih in uporaba pravice vpletenih do zaščite.

BHP Billiton in Rio Tinto sta 5. decembra 2009 podpisala dogovor o ustanovitvi proizvodnega podjetja v mešani lasti. To naj bi bilo odgovorno za njuni celotni dejavnosti na področju železove rude v avstralski zvezni državi Zahodna Avstralija.

Kot poudarjajo v komisiji, je železova ruda ključna sestavina za proizvodnjo jekla, slednje pa je ključna sestavina za avtomobilski in gradbeni sektor ter sektor potrošniškega blaga.

Tekom aktualnega okrevanja svetovnega gospodarstva po najgloblji krizi po drugi svetovni vojni se zato poraba železove rude znova povečuje. Vztrajno naj bi se povečevala tudi v prihodnjih letih.

Pri tem pa komisija opozarja, da samo trije velikani - brazilski Vale, Rio Tinto ter BHP Billiton - nadzorujejo večino svetovnega trga železove rude, ki se prepelje po morju.

BHP Billiton je sicer leta 2008 poskušal prevzeti družbo Rio Tinto, a je nato novembra 2008, ko je že izbruhnila svetovna finančna kriza, svojo namero opustil. Lani je potem v vodo padla tudi namera o združitvi Ria Tinta s kitajskim Chinalcom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Evropska jeklarska industrija ob tem poudarja, da bi imelo načrtovano skupno podjetje enak negativen učinek na trg železove rude kot v primeru popolne združitve omenjenih koncernov, poroča ameriška tiskovna agencija AP.