Ta je med predsedniško kampanjo pred dobrima dvema letoma namreč izjavil, da ne podpira predsedniškega kandidata Lojzeta Peterleta, ker je za šefa volilnega štaba postavil Pogorevca, "največjega negativca v državi, bandita". Pogorevc je včeraj razložil, da je bil zaradi te oznake, ki so jo povzeli številni mediji, zelo pretresen, jezen, razočaran, potrt in še bi lahko naštevali ter da se je bil na koncu prisiljen posloviti od položaja vodje volilnega štaba. Od župana zdaj zahteva javno opravičilo in 8500 evrov odškodnine.

Počutil se je ožigosanega

Tožnik pravi, da je zaradi žaljivk izgubil apetit, zapiral se je vase, stikom se je izogibal. O Popovičevi izjavi so ga spraševali znanci in celo neznanci na cesti, še posebno pa ga je prizadelo, ko je to prišlo na ušesa sinu, ki je bil takrat še v osnovni šoli. "Počutil sem se ožigosanega - kot bi imel v času nacizma na sebi judovski znak. Trajalo je, da sem prišel k sebi in da sem začel spet normalno funkcionirati," je opisoval. O tem je poudaril, da je na besedo bandit še posebno občutljiv. Njegovega dedka partizana so namreč ubili Nemci, torej banditi.

Popovič mu ni ostal dolžan. Rekel je, da je bil partizan tudi njegov oče, na katerega je bil zelo navezan. "V partizanih je bil dvakrat ranjen. Pogorevc torej narodnoosvobodilne borbe ali partizanstva ne more uporabljati proti meni," je povedal sodnici Veri Gams Premerl in zagotovil, da se mu Pogorevc še vedno zdi največji negativec v državi. "Veste, on ni takšna ovčka, kot se dela tukaj. Povezan je s Cerkvijo, Udbo in ne vem še s čim. On je največji krivec za to, da sem se jaz pred leti znašel v priporu, čeprav sem bil pozneje v vseh postopkih oproščen. On je leta 2003 s takratno tožilko na televiziji govoril, da sem kriminalec. Vse proti meni je bilo načrtno napeljano, politično," je izjavil Popovič. Razložil je, da se je njegova sporna izjava nanašala tudi na primer Kečanović: "Tudi takrat se je sprenevedal, lagal in Kečanovića diskreditiral. Zaradi tega so Pogorevca na sodišču tudi obsodili."

"Pogorevc je obljubil, da bo tožbo umaknil"

Popovič je povedal, da sta se kmalu po tistem, ko je izrekel sporne besede, s tožencem dvakrat srečala. Zmenila sta se, da bo Pogorevc tožbo umaknil, sam pa je obljubil, da ne bo več vodil negativne kampanje proti Peterletu. "Jaz sem se tega držal, on pa ne," je dejal. Na obeh sestankih je bil zraven Pavle Rupar, na drugem tudi Peterle. "Obakrat smo se srečali na Pogorevčevo pobudo. Na prvem sestanku mi je že rekel, da se bo umaknil iz Peterletovega štaba. Veste, oni so imeli že vse zmenjeno: če bil Peterle postal predsednik, bi Pogorevc dobil položaj veleposlanika v Avstraliji. In kako čudno se je vedel Pogorevc na tistem sestanku. Govoril je, da me ima rad, da sem njegov idol, v pijanosti me je prijemal za roko, me objemal in poljubljal. Bilo mi je zelo neprijetno, še dobro, da sem imel Ruparja zraven," je pripovedoval.

Pogorevčev pooblaščenec Stojan Zdolšek je ob teh besedah zgolj zamahnil z roko, za zapisnik pa dejal, da tožeča stranka zanika vse navedbe o objemanju in poljubljanju. Opozoril je, da Popovič Pogorevca s tem ponovno žali, čeprav slednji nikoli ni bil žaljiv. Navedel je tudi, da toženca pred leti ni priprl generalni direktor policije, pač pa sodišče "in sicer iz utemeljenih razlogov, saj je kasnejša obtožba postala tudi pravnomočna". Popovičev pooblaščenec Franci Matoz je odgovoril, da je bil Pogorevc tisti, ki je podpisal odredbo za Popovičevo tajno opazovanje ter da je bil županov pripor nezakonit, kar je kasneje ocenilo tudi vrhovno sodišče.

Naslednjič bodo zaslišali Pavla Ruparja in Lojzeta Peterleta, sojenje pa so preložili za nedoločen čas.