Obtožbe so prišle v javnost v sredo, le nekaj ur pred tem, ko je imela ameriška državna sekretarka Hillary Clinton govor o spletni svobodi, s čimer je kitajska vlada le še povečala tveganje za zaostritev že tako krhkih odnosov med državama. Časopis Global Times je uvodnik okrasil z naslovom: "Svet ne pozdravlja Googlea Bele hiše“, v nadaljevanju pa so zapisali: "Kadarkoli ameriška vlada to zahteva, lahko Google enostavno postane priročno orodje za promocijo politične volje in vrednot ZDA po vsem svetu. Najhuje pa je, da je ameriška vlada to dejansko pripravljena storiti.“ V še eni časopisni zgodbi pa so citirali Wuja Xinbo, političnega znanstvenika, ki je rekel, da "Googleov incident ni le komercialen incident, temveč tudi političen“.

V torkovi izdaji časopisa China Youth Daily so zapisali, da so ameriški politiki skušali promovirati pogovore o človekovih pravicah, a jih zakamuflirati pod krinko komercialnih prepirov. "Ko je Google v težavah, mislijo, da je celoten zahodni svet v težavah... Google uporabljajo za promoviranje ameriškega videnja svobode govora...to je pravi razlog, zakaj se je Google odločil, da bo te težave reševal skozi politiko.“ Tradicionalni časopisi na Kitajskem so ponavadi v državni lasti, večkrat pa jih uporabijo za objavo sporočila in izoblikovanje mnenja, ki ga država noče uradno razglasiti.

Spletni velikan bo morda ustavil svoje delovanje na Kitajskem, saj so hekerji vdrli v e-mail račun enega od kitajskih aktivistov za človekove pravice. Google se je po visoko prefinjenih kibernetskih napadih, ciljanih zoper kitajske borce za človekove pravice, zaobljubil, da bo kljuboval kitajskim internetnim cenzorjem in s tem tvegal izgon iz sicer hitro rastočega kitajskega spletnega trga. Na njegovo odločitev se je odzvala tudi Bela hiša: "Predsednik in administracija so prepričani, da je spletna svoboda govora in brskanja izrednega pomena. O pravici do svobodnega spleta je na obisku na Kitajskem govoril že Barack Obama.“

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je takoj po hekerskim napadu dejala, da so Googleove obtožbe sprožile "zelo resna vprašanja in zaskrbljenost“, zaradi česar ZDA od Kitajske zahteva pojasnilo - možnost poslovanja z zaupanjem v kibernetskem prostoru je namreč ključnega pomena za sodobno družbo in gospodarstvo.