»Glavni adut Slovencev je Serdarušić, ki je eden najboljših trenerjev na svetu. Ker do podrobnosti pozna nemški rokomet, bo Nemcem zagotovo pripravil kakšno presenečenje,« je pred tekmo napovedal nekdanji rokometni zvezdnik Stefan Kretzschmar (znan tudi po številnih tatujih, norih pričeskah in razuzdanem življenju), ki je na EP v vlogi strokovnega sokomentatorja nemške televizije. Zaradi počenega bobniča v ušesu, ki ga je staknil v torek proti Poljakom, je moral nemški desnokrilni igralec Stefan Schröder takoj po tekmi po pomoč v bolnišnico v Innsbrucku, kjer so ga oskrbeli, včeraj zjutraj pa ga je vodstvo reprezentance poslalo nazaj v domovino – z vlakom!

Za razliko od tekme proti Švedski, ko je Slovenija že po desetih minutah zaostajala z 0:5, je bilo proti Nemcem prav obratno, čeprav je med tekmama minilo le dobrih dvajset ur. Sanjski začetek Gorazda Škofa (pet obramb v prvih petih minutah, dvojna »doza« v prvem polčasu) in vodstvo s 4:0 v deveti minuti sta Branda prisilila k enominutnemu odmoru, šele v naslednji pa so njegovi izbranci prvič zadeli. Potem ko so odlični Slovenci povedli že s sedmimi zadetki prednosti (10:3), se je Brand odločil za tesno pokrivanje ideologa igre Uroša Zormana, a to ni pomagalo. Slovenska reprezentanca je še naprej »šolala« nasprotnika, več tisoč nemških navijačev je onemelo, sredi drugega polčasa pa se je s tribun začelo skandiranje »Kdor ne skače, ni Slovenec«. In raženj je bil pripravljen...

Čeprav sta vratarja Škof in Aljoša Rezar v drugem polčasu zbrala vsak le po eno obrambo, je imela Slovenija deset minut pred koncem še vedno pet zadetkov naskoka (30:25), nato pa so sledile črne minute. Nemci so izkoristili številne začetniške napake Slovencev in očitna »darila« beloruskih sodnikov ter dve minuti pred koncem izenačili. V dramatični končnici je David Špiler minuto in pol pred koncem zadel stativo, na nasprotni strani pa Holger Glandorf vrgel mimo vrat. Sloveniji so ostale za zadnji napad še štiri sekunde, a po minuti odmora je zmanjkalo časa za strel na gol in Brand (na klopi Nemčije je že trinajst let) je z veliko mero sreče pobegnil s Serdarušićevega ražnja.

»Nad igro mojih fantov v prvem polčasu sem navdušen in pozitivno presenečen. Priznam, da še nisem vedel, kaj vse zmorejo in kako dobro se odzivajo v določenih trenutkih. A škoda je, da nismo zdržali do konca. Ne vem, kaj se je kar naenkrat zgodilo, a videti je bilo, kot da so igralci pozabili na to, kaj smo se dogovorili,« je priznal slovenski selektor Zvonimir Serdarušić. Njegov kolega na nemški klopi Heiner Brand tudi ni varčeval s pohvalami na račun svojega moštva: »Po katastrofalnem prvem polčasu nismo pričakovali niti točke. Lahko bi celo dejal, da so naredili pravi mali čudež.«