Nacionalna televizija je sicer v HD-tehniki oddajala že letne olimpijske igre v Pekingu leta 2008, vendar brez slovenskih komentarjev. Odtlej s svojega digitalnega oddajnika na Ljubljanskem gradu oddajajo le ponovitve nekaterih takratnih oddaj, toliko da lahko uporabniki dobijo občutek, kako izgleda televizijski program v visoki ločljivosti.

Z letošnjimi olimpijskimi igrami v Vancouvru pa bo RTV Slovenija prenose v HD-tehniki opremila tudi s slovenskimi komentarji, poleg tega pa ima namen po koncu iger program v HD-tehniki polniti tako, da bo nekatere vsebine, ki jih zdaj snema v standardni ločljivosti, pretvoriti v HD, je še dejal Ramšak. Zato gre za začetek rednega oddajanja v HD-tehniki.

Prvi studio bo za snemanje zabavnih vsebin

RTV Slovenija naj bi sicer prvi studio za neposredno snemanje v HD-tehniki opremila v roku nekaj mesecev. V HD-tehniki naj bi sprva snemali zabavne in druge vsebine, ki imajo širši krog gledalcev in pri katerih visoka ločljivost pride do večjega izraza.

Oddaje z olimpijskih iger v Vancouvru v HD-tehniki bo RTV Slovenija oddajala z oddajnika na Ljubljanskem gradu, ki pokriva Ljubljano z okolico.

Poleg tega pa bo ta program na voljo tudi v omrežju največjega slovenskega kabelskega operaterja, družbe Telemach. Ta bo namreč podpisal pogodbo o oddajanju vsebin letošnjih olimpijskih iger v HD-tehniki prek programa nacionalne televizije RTV SLO HD, so na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnili predstavniki Telemacha in RTVS.

Po besedah direktorja Telemacha Romana Volčiča je slika visoke ločljivosti ena od prednosti, ki jih omogoča digitalna televizija v primerjavi z analogno. Telemach sicer naročnikom ponuja šest HD-programov, zdaj se jim bo pridružil še RTV HD SLO. Telemachovi naročniki bodo olimpijske igre v Vancouvru sicer lahko spremljali tudi preko programa Eurosport HD.

Pri vsem tem velja omeniti, da gre za oddajanje prek prizemne mreže oddajnikov v digitalni tehniki DVB-T, ki za razliko od analogne televizije omogoča tudi televizijske programe v tehniki HD.

Slovenija bo klasično, analogno oddajanje televizijskih signalov ukinila s 1. decembrom 2010. Od takrat naprej bo delovala le mreža digitalnih oddajnikov - ena že deluje in jo upravlja RTV Slovenija, v njej pa so v enoletnem prehodnem obdobju do decembra na voljo tako rekoč vsi glavni slovenski televizijski programi.

Prehod na sprejem v digitalni tehniki

Prehod na sprejemanje televizijskih programov v digitalni tehniki bodo sicer neposredno občutila samo tista gospodinjstva, ki televizijski signal sprejemajo po zraku, torej prek anten. Tisti, ki imajo kabelsko, satelitsko ali internetno televizijo, tega prehoda ne bodo občutili.

Tisti, ki sprejemajo televizijske programe prek antene, zunanje ali sobne, bodo za to, da bodo programe sprejemali tudi po izklopu analognih oddajnikov, morali do 1. decembra 2010 kupiti ali ustrezen nov televizijski sprejemnik ali dekodirno napravo, ki bo znala dekodirati programe v digitalni tehniki. Takih naj bi bila tretjina gospodinjstev v Sloveniji.