Časnik piše, da je Mesić omenjeno izjavil v neformalnem pogovoru s skupino novinarjev po tradicionalnem predsednikovem božičnem in novoletnem sprejemu za novinarje v Zagrebu.

Kot še poroča časnik, je Mesić dejal, da bi nemudoma vojaško posredoval, "če bi bil predsednik republike" v času, ko bi Dodik v Republiki srbski razpisal referendum o odcepitvi od BiH, saj je Hrvaška "garant Daytonskega sporazuma".

Hrvaški predsednik v odhodu je na ta način najbolj dramatično doslej zaostril svojo kritiko politike premiera Republike srbske, posredno pa tudi srbskega predsednika Borisa Tadića, ocenjuje novinar Novega lista, ki bo kmalu predstavil knjigo "Deset boljših let - uspehi in spodrsljaji predsednika Mesića".

Novinar poudarja, da je Mesićeva ponedeljkova izjava o vojaškem napadu na ozemlje sosednje države vsekakor obujanje vojnega besednjaka, kakršnega v regiji ni bilo slišati že 15 let.

"Neverjetno je, kako Dodik zavaja mednarodno skupnost. Igra na karto utrujenosti: misli, da se bo svet utrudil od BiH, nato pa bo razpisal referendum o odcepitvi. Nekaj dni bodo protesti, nato se bo vse umirilo in ustvarjena bo velika Srbija," je še ocenil Mesić v neformalnem pogovoru.

Zaradi tega bi bil kot predsednik države v primeru referenduma o odcepitvi Republike srbske v BiH pripravljen posredovati s hrvaško vojsko pri Brčkem, da bi onemogočil obstoj Republike srbske. "Kako se bo obnašal Ivo Josipović, to bomo še videli," je še izjavil Mesić. Dodal je, da je svoje mnenje posredoval tudi predstavnikom mednarodne skupnosti, a z nekoliko blažjimi besedami, še piše reški časnik.

Ko je Mesić omenjal koridor, je imel v mislih pas ozemlja v smeri sever-jug, ki je širok približno 15 kilometrov in pri Brčkem v BiH povezuje vzhodni in zahodni del Republike srbske.

Omenjeno ozemlje leži nekaj kilometrov od državne meje med Hrvaško in BiH, v času vojne pa je bilo strateško pomembna točka, zaradi katere so potekali ostri tako vojaški kot politični boji, saj je bil od koridorja odvisen obstoj Banja Luke pa tudi Republike srbske.

Sicer pa javnosti nikoli ni bilo pojasnjeno, zakaj je hrvaška vojska nenadoma zapustila svoje dobro utrjene položaje pri koridorju in se nato popolnoma umaknila s severa BiH.