De Bonovo predavanje in pogovor z obiskovalci, ki so do zadnjega kotička napolnili veliko dvorano ekonomske fakultete, je usmerjala mag. Nastja Mulej, edina licencirana trenerka njegovih metod razmišljanja Šest klobukov in Lateralno razmišljanje v Sloveniji. De Bona v Sloveniji poznamo predvsem po metodi razmišljanja šest klobukov, ki je kot ena verjetno najpomembnejših sprememb v človeškem razmišljanju zadnjih dva tisoč let razširjena po vsem svetu. Je tvorec koncepta lateralnega razmišljanja, ki obravnava kreativnost kot obnašanje informacij v samo-organiziranem informacijskem sistemu, kot so živčne mreže v možganih. 

Vodimo svoje razmišljanje kot dirigent
»Metoda šestih klobukov je preprosta, čvrsta in učinkovita metoda, ki nam omogoča, da vodimo svoje razmišljanje, kot dirigent vodi svoj orkester. Zahtevamo tisto, kar potrebujemo,« poudarja de Bono. Z uporabo šestih klobukov – modrega, belega, rdečega, črnega, rumenega in zelenega – dosegamo, da se med razmišljanjem usmerimo vsi na samo eno stvar naenkrat.
Tako se naučimo ločevati čustva od logike, kreativnost od informacij... Ko si nadenemo enega od klobukov, razmišljamo samo na en, določen način. Z metodo šestih klobukov v celoti uporabimo inteligenco, izkušnje in znanje vseh članov skupine. Klobuke lahko uporabljamo sistematično posamezno, na sestankih ali v pogovorih, omogočajo pa nam, da dobimo čim širši spekter mnenj o eni temi ali izzivu.

S spoštovanjem vsakega klobuka hitreje do skupnih sklepov
Prednost metode šestih klobukov je tudi izjemna učinkovitost, ki se kaže tudi v velikem prihranku časa. Namesto razvlečenih sestankov, ki jih vodijo veliki egi, so sestanki konstruktivni, produktivni in krajši. V nekaterih podjetjih so sestanke skrajšali na tretjino ali celo četrtino prejšnjega časa.
Poglejmo klobuke, ki ima vsak svojo funkcijo, še podrobneje. Začnimo z modrim klobukom (modra barva je hladna, je barva neba), ki se ukvarja z nadzorom, organizacijo procesa mišljenja in uporabo ostalih klobukov. Zato najpogosteje sestanke in usmerjeno razmišljanje začnemo prav z modrim klobukom.

Beli klobuk (bela barva je nevtralna in objektivna) se ukvarja z dejanskimi podatki in številkami. Rdeči klobuk (rdeča je sinonim za čustva) podaja samo čustveni vidik in neracionalne vidike razmišljanja. Ob tem ne pozabimo, da ko mislec uporablja rdeči klobuk, ne sme nikoli poskušati upravičevati svojih občutkov ali zagotavljati logično osnovo za njih. Črni klobuk (črna je resna in mračna) je pozoren in previden, z njim iščemo slabosti v idejah. Rumeni klobuk (rumena je barva sonca in pozitivnosti) je optimističen, spodbuja pozitivno razmišljanje. Zadnji pa je zeleni klobuk (zeleno je rastlinje...), ki označuje nove ideje in spodbuja kreativnost.