Pohl z inštituta za sodobno zgodovino na univerzi v Münchnu je med drugim opisal, kako so pripadniki nacističnih enot SS v okupiranem kraju Travniki urili na stotine vojnih ujetnikov, kasnejših t.i. travnikov oziroma nenemških nameščencev SS. Kot je že na zaslišanju v torek ocenil Pohl, je v Sobiborju umrlo kakih 170.000 ljudi. V taborišču naj bi delalo od 25 do 30 Nemcev in od 100 do 120 zajetih pripadnikov sovjetske Rdeče armade.

Demjanjuk tudi tokrat zaradi bolečin v hrbtu sojenje spremlja z nosil, potem ko so ga v sodno dvorano pripeljali na invalidskem vozičku in s kapo modre barve čez obraz, ki je postala že njegov zaščitni znak, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Njegov odvetnik Ulrich Busch je sicer že v torek znova neuspešno zahteval prekinitev sojenja - tokrat ker naj ne bi imel dostopa do nekaterih dokumentov, v katere je imelo vpogled tožilstvo.

Demjanjuk, ki je zadnja desetletja živel v ZDA, je obtožen, da je leta 1943 kot tamkajšnji stražar sodeloval pri pobojih 27.900 Judov v taborišču Sobibor. Glavni dokaz za to sta njegova SS-ovska službena izkaznica s številko 1393 ter seznam o premestitvah v marcu 1943, s katerega je razvidno, da je bil takrat premeščen v Sobibor. Živih prič Demjanjukove prisotnosti v taborišču sicer ni.

Obtoženec zavrača vse obtožbe in vztraja, da je bil pripadnik Rdeče armade ter da je drugo svetovno vojno preživel kot nemški vojni ujetnik in ni bil nikoli v Sobiborju. Če bo spoznan za krivega, bo preostanek življenja skoraj zagotovo preživel za zapahi. Če bo oproščen obtožb, pa se bo soočil z negotovo prihodnostjo, saj so mu ZDA odvzele državljanstvo.

Sojenje naj bi trajalo vsaj do maja. Prekinili so ga pred božično-novoletnimi prazniki, znova pa se je začelo v torek.