Sedem nedolžnih prenašalcev eksploziva so pristojne službe odkrile pred vstopom na letalo, osmi pa je z 90 grami močnega eksploziva heksogen brez težav vstopil na letalo in preletel relacijo med Slovaško in Irsko in se vrnil v svoje stanovanje v irski prestolnici Dublin. Možakar je na Irskem na začasnem delu, domovino pa je obiskal v času božično-novoletnih praznikov.

Strokovno skritega eksploziva Slovak ni našel niti med pospravljanjem prtljage, tako da je destruktivna naprava še tri dni ležala v njegovem stanovanju. 49-letni slovaški elektromehanik je bil zato zelo presenečen, ko je v stanovanje vdrla protiteroristična enota irske policije, ki je pred tem zaprla vse ulice v bližnji okolici in evakuirala stanovalce vseh blokov v tem delu Dublina.

Na zaprepadenost nedolžnega Slovaka so specialci eksploziv hitro našli, ga shranili v neprebojni zabojnik, nesrečnega možakarja pa aretirali in odpeljali na policijsko postajo, kjer so ga več ur zasliševali. Medtem so strokovnjaki ugotovili, da eksploziv ni neposredno ogrozil potnikov na letalu, ker brez pomoči potencialnega samomorilskega terorista ni mogel biti aktiviran.

Irski policijski funkcionarji, ki poudarjajo, da je dejanje slovaških oblasti povsem brezumno, so še posebno ogorčeni, ker so jih slovaški kolegi o pošiljki eksploziva obvestili z velikansko zamudo. Agenti, ki so eksploziv podtaknili, so potrebovali precej časa, da so opazili izginotje dela osmerici potnikom podtaknjenega eksploziva. Podpredsednik slovaške vlade in minister za notranje zadeve Robert Kalinjak se je svojemu irskemu kolegu Dermontu Ahernu že skesano opravičil, očitno pa bo ta varnostni in diplomatski incident še čakal na svoj epilog. Poteka široka preiskava ne samo organizacije protiterorističnega urjenja, ampak tudi učinkovitosti letaliških kontrol.

Eden od najvišjih predstavnikov slovaške policije Tibor Mako je sprva poskušal razvrednotiti napako slovaških varnostnih služb, o kateri so prvi poročali irski mediji. Dejal je, da so eksploziv podtaknili le dvema potnikoma na letališču v Popradu, glavno krivdo pa je naprtil službenim policijskim psom, ki eksploziva v prtljagi elektromehanika niso zaznali. Heksogen sicer spada med najmočnejše eksplozive. Njegova moč kar za 80 odstotkov presega zmogljivosti priljubljenega eksploziva TNT.