"Na Luni smo odkrili navpično luknjo,“ je pred kratkim sporočila mednarodna ekipa znanstvenikov. Odprtina je široka kot stanovanjski blok, globoka pa kot manjši nebotičnik. Znanstveniki predvidevajo, da je to pravzaprav cev, skozi katero je na plano vrela lava, nastala pa naj bi pred več kot milijardo let, ko je bila Luna, ki naj bi bila sicer stara več kot štiri milijarde let, še vulkansko aktivna.

Luknjo so opazili s pomočjo japonskega vesoljskega plovila SELENE, ki kroži okoli edinega Zemljinega satelita. Odkritje je opisano v oktobrski izdaji publikacije Geophysical Research Letters. Znanstvenike je pri preučevanju odprtine vodil Junichi Haruyama z Japonske vesoljske agencije JAXA.

Najnovejše najdbe vode in ledu na luni ponujajo možnost, da bodo lahko astronavti potovali na Luno in na njej ostajali tudi dlje časa. Morda bi lahko celo ustanovili lunarne kolonije. Vendar pri gradnji stalne baze še vedno ostaja ovira, kje najti dovolj varno mesto za gradnjo, ki bi koloniste varovala pred sevanjem in padci meteorjev, saj Luna nima zaščitne atmosfere ali magnetosfere.

"Ker so lavine cevi zaščitene pred naprijaznim okoljem na Luninem površju, bi lahko bile uporabne za baze,“ so astronomi navedli v poročilu. Podobne jame so našli tudi na Marsu in si jih prav tako zamislili kot potencialna zatočišča.

Luknja je skoraj krožne oblike, široka je 65 metrov, globoka pa od 80 do 88 metrov.