Revščina in socialna izključenost ne vplivata le na blaginjo posameznika in njegovo vključevanje v družbo, temveč tudi zavirata gospodarski razvoj. EU zato poudarja pomembnost kolektivne odgovornosti v boju proti revščini in s tem potrebo, da se v ta boj vključijo tudi oblasti, civilna družba in podjetja.

V evropskem letu 2010 želi unija dati besedo tistim, ki se vsak dan spopadajo z revščino in socialno izključenostjo, in povečati osveščenost javnosti o teh temah. Med cilji evropskega leta 2010 sta priznavanje pravice revnim in socialno izključenim do dostojnega življenja in popolne vključenosti v družbo ter krepitev občutka, da politika družbenega vključevanja pripada vsem, pri čemer se poudarja odgovornost vsakega posameznika pri odpravljanju revščine in marginalizacije. Poleg tega si je EU za cilja evropskega leta 2010 zadala bolj povezano družbo, v kateri nihče ne dvomi, da izkoreninjenje revščine koristi družbi v celoti ter v kateri bi vsi akterji prevzeli svoj del odgovornosti.

Raziskava Eurobarometra, objavljena konec oktobra lani, je pokazala, da 73 odstotkov Evropejcev meni, da je revščina v njihovi državi splošen problem, 89 odstotkov pa jih od svoje vlade pričakuje sprejetje nujnih ukrepov za reševanje tega problema. Čeprav ne vidijo Evropske unije kot najbolj odgovorne v boju proti revščini, jih veliko meni, da ima pomembno vlogo. 28 odstotkov jih je njeno vlogo ocenilo kot zelo pomembno, 46 odstotkov pa kot še kar pomembno.