Predsednik vlade na robu živčnega zloma, ki niti na mednarodnih srečanjih ne more, da ne bi govoril o lastnih težavah in pri tem zlival žolča na sodnike, hkrati pa pripravljen, da na domače bojišče poseže z najtežjo artilerijo. Berlusconi pripravlja novi paket ustavnih zakonov, ki bodo Italijo dokončno oblikovali po njegovi meri.

Kipec zgodovinskih razsežnosti

Tako je Italijo pred usodnim 13. decembrom opisal rimski tednik L’espresso. Tistega dne je na trgu pred milansko katedralo Silvio Berlusconi končal shod svojih privržencev in se obkrožen s svojimi gorilami še nekaj časa zadrževal med množico. Vse dokler mu ob 18.33 obraza ni izmaličil 10 krat 10 centimetrov veliki kipec milanske katedrale, s kirurško natančnostjo poroča L’espresso.

Divjaško dejanje neuravnovešenca, še komentira tednik, takoj nato pa doda, da je gesta nasilja v hipu izpostavila dramo, v kateri je Italija živela 16 let. Gre za dramo, ki pooseblja Berlusconija oziroma Berlusconi pooseblja dramo celotne družbe.

Ta je, potem ko je stopil v politiko, najprej demontiral demokratično tradicijo dežele, nato pa svojo, prek noči ustanovljeno stranko, vlado in celotni sistem prepojil z lastnimi zgodbami, v katerih mrgoli žensk, ljubezenskih avantur in osebnih podvigov. Premier, ki se je poldrugo stoletje razdajal oboževalcem, je 13. decembra postal mučenik.

Molk in depresija

S fizičnim napadom in z izmaličenjem njegove podobe pa ni le zastal korak zavojevalca, spremenila se je podoba celotnega političnega prizorišča, ugotavlja rimski tednik, ki trdi, da se je Berlusconi vidno postaral, se zavil v molk in depresijo, medtem ko se njegova koalicija v Rimu zaletava kot muhe v zid.

A komaj nekaj ur po objavljenem scenariju rimskega tednika je Berlusconi znova stopil na odrske deske. Po napadu na papeža na predbožični večer je naslednji dan svetega očeta vzel pod lastno zaščito, obtožil tiste, ki sejejo sovraštvo, in Italijanom med osrednjim televizijskim dnevnikom zagotovil, da bo v deželi zmagala ljubezen.

Od božiča v Italiji ni minil dan, da Berlusconi na ta ali drugačen način ne bi znova posegal v politično življenje. Tako je napovedal, da bo januar, potem ko bodo z njegovega obraza izginile podplutbe, mesec reform, in se zavzel za sodelovanje z opozicijo.

Pier Luigi Bersani, sekretar opozicijske demokratske stranke, je moral na vrat na nos zanikati, da se je z Berlusconijem po telefonu dogovoril za sodelovanje. Berlusconi je nato prek svojih oprod sporočil, da bo po vrnitvi na politično prizorišče svojo stranko preimenoval v stranko ljubezni. Da ljudstvu ne bi zmanjkalo iger, je pred dvema dnevoma Berlusconijev Mediaset z velikim pompom najavil, da bo premier čez nekaj mesecev še enkrat postal dedek.

Vrnitev z veleplakati

Tako kot pred volitvami leta 2008, ko je nastopal spravno in se ponujal za očeta naroda, italijanski premier vrnitev na politično sceno pripravlja v slogu spretnega oglaševalca. In medtem ko pred njegovo rezidenco v prestolnici krepijo varnostne ukrepe, Berlusconi za svojo vrnitev v Rim pripravlja novo kampanjo: na šest krat tri metre velikih plakatih naj bi se po praznikih v Rimu pojavil okrvavljen obraz italijanskega premierja, ki ga bodo spremljali pozivi za novo stranko ljubezni.

V pripravah na novo leto, ki bo še enkrat njegovo, so zaradi tega nekateri mediji lansirali idejo, da bi ob pogoju, da zapusti politiko, Berlusconiju zagotovili dosmrtno sodno imuniteto.