Kot je dejal Kiril, gejev in lezbijk ne bi smeli na noben način preganjati ali diskriminirati, čeprav ruska cerkev še vedno nasprotuje istospolnim porokam in meni, da homoseksualnih zvez ni mogoče enačiti z "naravno" zvezo med moškim in žensko. A kljub temu gejev in lezbijk zaradi njihove spolne usmerjenosti ne bi smeli preganjati, je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax dejal Kiril.

V Rusiji so homoseksualnost po poročanju ameriške tiskovne agencije AP dekriminalizirali leta 1993, še danes pa jo večina Rusov zavrača. Proti pravicam homoseksualcev se je glasno izreklo tudi več vidnih ruskih politikov. Moskovski župan Jurij Lužkov je med drugim nekoč homoseksualce označil za sodomite, odgovorne za širjenje aidsa, homoseksualnost pa za satanistično. Lužkov je v Moskvi tudi prepovedal parado ponosa, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Jagland se je v okviru obiska v Moskvi danes sešel tudi z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevim, na srečanju pa naj bi med drugim spregovorila o učinkovitosti Sveta Evrope, pa tudi o reformi Evropskega sodišča o človekovih pravicah. Rusija kot edina članica 47-članskega Sveta Evrope še ni ratificirala protokola št. 14 k Evropski konvenciji o človekovih pravicah, potrebnega za reformo sodišča.

Jagland se je danes med drugim sešel tudi s predsednikom zgornjega doma ruskega parlamenta, Sveta federacije, Sergejem Mironovom, in predsednikom spodnjega doma ruskega parlamenta, dume, Borisom Grizlovom. Ob tem je po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass izrazil zadovoljstvo nad ponovnim začetkom procesa ratifikacije protokola št. 14 v dumi.

Mironov je v zvezi s tem dejal, da "Rusija po eni strani ni povsem zadovoljna s protokolom, po drugi pa razume, da se reforma sodišča v Strasbourgu ne more začeti, ker Rusija protokola še ni ratificirala". Kot je dodal, "bi lahko poslanci protokol ratificirali v celoti, ob tem pa dali pridržke na določene določbe, ki za Rusijo niso obvezne. V tem primeru bi bilo sodišče reformirano, Rusija pa bi bila izvzeta iz določenih določb".

Omenjeni protokol je Rusija že podpisala, a ga poslanci dume leta 2006 niso želeli ratificirati, saj naj bi bil v nasprotju z ruskimi interesi in konceptom modernizacije ruskih sodišč.