Po mnenju ministra Ivana Svetlika te niso upravičene, kajti z zakonikom "ohranjamo tradicionalno zakonsko zvezo med moškim in žensko nedotaknjeno, z vsemi pravicami in dolžnostmi, ki iz tega izhajajo; zakonsko zvezo bo celo lažje skleniti kot doslej". Po novem se bo namreč mogoče poročiti tudi brez prič, samo ob prisotnosti matičarja. Minister je ob tem poudaril, da ministrstvo s sofinanciranjem programov za podporo družini podpira tradicionalno obliko družinskega življenja. Za več kot sto tovrstnih projektov, na primer družinsko mediacijo ali šolo za starše, so letos namenili okoli 300.000 evrov, v prihodnje pa naj bi ta sredstva še povečali.

Novi družinski zakonik, ki celovito in na enem mestu ureja vso družinsko zakonodajo, bo nadomestil 35 let star zakon. Po besedah ministra Svetlika je nov zakonik narekovala praksa domačih in evropskih sodišč, dve odločbi ustavnega sodišča, predvsem pa nove oblike družin, ki jih je prineslo življenje samo. Danes v nestandardnih oblikah družinskega življenja živi že tretjina ljudi, je povedal minister in poudaril: "Hkrati s tem, ko ohranjamo in spodbujamo delovanje tradicionalne družine, z družinskim zakonikom ustvarjamo pogoje, da bodo lahko enake pravice uživali tudi vsi tisti, ki jim ni uspelo ohraniti ali vzpostaviti tradicionalne družine in živijo v istospolnih, enostarševskih, reorganiziranih in drugih netipičnih družinah. To še posebej velja za otroke, ki so se rodili ali prišli v te skupnosti."

Osrednje načelo zakonika ostaja korist otroka. Ta je osrednja oseba v na novo definirani družini, za katero po novem štejejo tudi nekatere skupnosti življenja otroka z odraslo osebo, ki ni njegov roditelj ali posvojitelj, pod pogojem, da ta zanj trajno skrbi. "Korist otroka je odvisna predvsem od kvalitete odnosov v družini, ne pa od tipa družine, v kateri otrok živi," je ob tem izpostavil minister Svetlik. Zakonik vzpostavlja več novih institutov, kot je zagovornik otroka in družinska mediacija. Prvič določa tudi prepoved telesnega kaznovanja otroka ali druge oblike ponižujočega ravnanja. Centri za socialno delo bodo lahko okrepili svojo svetovalno funkcijo, sodišča pa bodo imela več pristojnosti. Med drugim bodo odločala tudi o posvojitvah otrok, ki bodo legalno dostopne tudi istospolnim parom. Po tem zakoniku bo država lažje posegala v družino, če se bo pojavil sum, da je otrok ogrožen.

Na novinarsko vprašanje, ki je zadevalo napovedani referendum, ki ga pripravlja opozicija, je minister Svetlik odgovoril takole: "Šli bomo po ustaljeni poti, želimo si čim manj ovir, uporabili bomo vsa demokratična in pravna sredstva, da bo ta moderni družinski zakonik sprejet." Na vprašanje, ali se je vlada soglasno izrekla za zakonik ali pa je morda kdo zakoniku nasprotoval - v javnosti so se namreč pojavile govorice, da se del koalicije ogreva za to, da bi sporne člene o istospolnih izločili iz tega zakona - je minister Ivan Svetlik odvrnil, da je bila vlada enotnega mnenja, da je zakonik zrel za obravnavo v državnem zboru. Kot je še povedal, so o ureditvi spornih vprašanj v več zakonih razmišljali na začetku priprave zakonika, zmagalo pa je prepričanje, da bi vsaka druga rešitev pomenila diskriminacijo tistih posameznikov, ki živijo v netradicionalnih družinskih skupnostih. Po naših informacijah je nekatere pomisleke v povezavi z izenačitvijo istospolnih partnerstev na seji izrazil minister Matej Lahovnik.