"Nabava tovrstnih naprav ni predvidena za nobeno zasebno gospodinjstvo, naj bo romsko ali ne. Vendar sem prepričan, da se bodo Romi sami organizirali na tak način, da bodo naprave v svojih bivališčih imeli in na tak način preprečevali širjenje bolezni znotraj naselja," je še pojasnil Veber.

A od Romov, predvsem tistih, ki živijo v nelegalnih naseljih, v katerih ni niti vode, je težko pričakovati, da si bodo kupovali razkuževalne ali kakršne koli druge naprave. Trenutno je brez vode v Kočevju eno nelegalno romsko naselje, in sicer tisto v Mestnem logu, onemu na Trati pa je kljub nezakonitemu statusu občina že pred časom napeljala skupinsko pipo. Kljub takšnim higienskim pomanjkljivostim so doslej na tem območju zabeležili le en primer gripe pri romskih predšolskih otrocih, je povedala kočevska pediatrinja dr. Nives Prelesnik, ki pravi, da je gripa na pohodu tudi na Kočevskem.

Je pa toliko več romskih otrok zbolelo na ribniškem koncu, kar so potrdili v Zdravstvenem domu dr. Janeza Oražma, kjer o konkretnih številkah niso želeli govoriti. Večina ribniških Romov živi v naselju v Goriči vasi, kjer vode prav tako ni. Tamkajšnji župan Jože Levstek je večkrat poudaril, da stisko Romov razume, a da vode tam ni mogoče napeljati, saj je bilo naselje postavljeno nezakonito. Tudi posebnih ukrepov zanje na občini ne pripravljajo, je še dejal Levstek, ki se je z romskimi predstavniki ter predstavniki domačega centra za socialno delo in ribniške osnovne šole, sestal ob začetku letošnjega šolskega leta. "Skušali smo jim pomagati pri nabavi vodne cisterne, ki bi jo zakopali v zemljo. A ko bi morali 1000 evrov prispevati Romi sami, so se med seboj sprli in iz vsega ni bilo nič," je razložila direktorica Centra za socialno delo Ribnica Majda Vrh.

Romi se pritožujejo, da morajo po vodo do nekaj kilometrov oddaljenega izvira, kar je še zlasti neprijetno v zimskem času. Kljub temu otroke dokaj redno pošiljajo v šolo, največji problem pa so dojenčki. Želijo si cisterne, a o tem, da so jo v preteklosti že imeli in jo tudi uničili, po nekaterih podatkih celo prodali, molčijo.

Molčijo tudi tisti, ki bi morali na obeh koncih pripraviti novo lokacijo, na kateri bi si lahko tudi oni uredili legalna bivališča z vso potrebno infrastrukturo. Razlog za to naj bi bili prostorski načrti, ki jih še vedno niso sprejeli ne v Ribnici ne v Kočevju.

Praktično edina, ki se ukvarja s konkretnimi vsebinami za Rome na obeh koncih, je Ljudska univerza (LU) Kočevje. "Gripa ne sodi v področje izobraževanja, zato za poseganje v to dejavnost nimamo niti pristojnosti niti odobrenih sredstev. Se pa poleg osnovnošolskega izobraževanja  pripravljamo na izvedbo tečaja kuhanja na terenu, na katerem se bomo ob kuhi pogovarjali še o marsičem. Tudi o gripi," je povedala direktorica LU Kočevje Lili Štefanič.