"To ni običajen dan, je zgodovinski dan," je na novinarski konferenci ob obisku prvega stalnega predsednika Evropskega sveta poudaril Pahor. "Vsi, ki imamo evropske sanje, ta dan pozdravljamo kot prelomen v tem smislu, da Evropa dobiva institucijo, ki jo predstavlja tako navznoter kot navzven. Čeprav so njene kapacitete in pristojnosti omejene v Lizbonski pogodbi, pa je vendarle jasno, da Evropa dobiva svoj obraz," je dodal premier.

Ob tem je izrazil prepričanje, da bo Van Rompuy "absolutno kos" nalogi in da bo znal "počasi počasi" izgraditi novo evropsko institucijo. Zdi se mu tudi pomembno, da je na vrhu Evropskega sveta nekdo, ki ima občutek za socialni dialog in socialna vprašanja.

Van Rompuy je dejal, da ga bodo pri njegovem delu vodila načela "dialog, enotnost in akcija". Dodal je, da je zanj pomembno, da se s kolegi iz Sveta EU tudi na neformalen način pogovori o najpomembnejših stvareh, ki bodo na dnevnem redu v prihodnjih mesecih. "Vsem bomo prisluhnili, da bi naše delo koristilo vsem," je zagotovil.

Pahor je pojasnil, da sta se na pogovorih skušala dogovoriti o vseh stvareh, ki so pomembne tako za njegovo kot tudi za delo predsednika Evropskega sveta. Razložil mu je, kje je Slovenija pripravljena pomagati in kje pričakuje določene stvari od EU.

Van Rompuy se je danes tudi zavezal k sodelovanju s predsednikom Evropske komisije in Evropskim parlamentom ter vladami držav članic. "Ključni besedi, ki ju bom upošteval, sta kontinuiteta in koherenca," je dejal.

Kot glavne izzive, s katerimi se bo moral soočiti, pa je Van Rompuy omenil gospodarsko krizo in njen vpliv na delovna mesta, "podnebno krizo", ki zahteva uspeh na podnebni konferenci v Koebenhavnu, energetske izzive in pričakovanja državljanov po socialni pravičnosti. Napovedal je še, da bo položaj 1. januarja prevzel "z navdušenjem in odločnostjo", da bi zagotovil, da bo Evropski svet Evropi dal dodano vrednost.

Van Rompuy je omenil tudi arbitražni sporazum med Slovenijo in Hrvaško, ki ga je označil za "zelo dober primer, kako reševati zadeve na evropski način". "To je dokaz političnega poguma in vodstva dveh premierov," je poudaril. Kot je pojasnil, sporazum Hrvaški omogoča nadaljevanje pristopnih pogajanj, je pa tudi pomemben signal državam Zahodnega Balkana. Obenem je še dejal, da z veseljem pričakuje ratifikacijo sporazuma v obeh državah.

Pahor je še pojasnil, da je kot kandidata za predsednika Evropskega sveta najprej podprl nekdanjega britanskega premiera Tonyja Blaira, ker se mu je zdelo pomembno, da ima Evropa na vrhu močno osebnost, ki bo dala moč položaju, ki ga zaseda. Ko se je izkazalo, da ima tedanji predsednik belgijske vlade Van Rompuy največjo podporo evropskih voditeljev, ga je podprl tudi sam.

"Ne zato, ker so podporo izrekli vsi drugi, temveč zato, ker se mi je zdelo zelo pomembno za njegovo avtoriteto, da ga podpremo enotno in da se skupaj lotimo težke naloge, ki ji bo novi predsednik absolutno kos. In to je, da bo z občutljivostjo voditelja manjše, a zapletene evropske države znal počasi počasi izgraditi institucijo predsednika Evropskega sveta," je pojasnil Pahor.