Tako je minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo v slavnostnem nagovoru senatorjem Univerze v Ljubljani (UL) sicer ocenil, da se bo mreža visokošolskih zavodov zaradi potreb po poklicnih znanjih še naprej nezadržno širila, medtem ko morajo za mrežo univerz obveljati zahtevnejši kriteriji.

"Potreba po univerzah je dejansko potreba po vseučiliški interdisciplinarnosti in, če je ne zagotavljajo, so zgrešile svoj namen in ključno poslanstvo," je dodal Golobič.

Danes se po Golobičevem mnenju sicer pogosto zdi, da se univerzitetne reforme, z bolonjsko vred, "bolj ukvarjajo z ekonomijo pridobivanja diplom kot pa s krepitvijo najvišjega hrama duha".

Ocenil je še, da se obstoječe univerze vse težje izkazujejo, podcenjevanje splošnih znanj pa se pozna tudi pri akreditacijskih kriterijih. Posledica tega pa je "pogubna razlaga poslanstva in vloge univerze". Prav tako je minister izrazil potrebo po sinergiji samega izobraževanja z raziskovalnim delom na univerzah.

Univerzo se pogosto obravnava le kot mehanični seštevek disciplin in njenih enot, univerza kot celota pa je prevečkrat nesposobna nastopati kot koherentna institucija, zaradi česar tudi v javnosti ni prisotna s tisto težo, ki bi jo lahko in morala imeti, je bil med drugim kritičen Golobič.

Visokošolski minister je v zgodovinskem ekskurzu prizadevanj za ustanovitev slovenske univerze sicer poudaril, da so najpomembnejši predstavniki slovenstva "inteligentno obrambo domačije" - kot je Golobič citiral besede nekdanjega rektorja UL Milana Vidmarja - uresničevali davno pred ustanovitvijo univerze in s tem Slovence postavili na zemljevid narodov, čeprav nismo imeli niti trdne države niti močne vojske.

Rektor ljubljanske univerze Stane Pejovnik pa je izpostavil pomen začetka delovanja univerze pred 90 leti za narodov razvoj in samozavest slovenskega naroda. UL je po njegovih besedah "ves čas svojega obstoja zvesto in uspešno služila slovenskemu narodu".

Današnje slavnostne seje so se med drugimi udeležili predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) Jože Trontelj ter predsednik ustavnega sodišča Jože Tratnik.

Kot je znano, so se 3. decembra 1919 začela prva predavanja na ljubljanski univerzi, tej največji in najstarejši visokošolski instituciji na Slovenskem. V spomin na ta dogodek univerza vsako leto prireja teden univerze z vrsto spremljevalnih dogodkov.