"Doslej smo bili prepričani, da globalna prizadevanja za ublažitev (podnebni sprememb) niso dovolj ... treba je narediti več," je dejal Reinfeldt. Švedski premier v izjavi za medije sicer ni omenil kitajske ponudbe za upočasnitev rasti izpustov toplogrednih plinov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki se je prav tako udeležil vrha v Nanjingu, je v nedeljo Kitajsko pozval, naj preuči "zunanje meje" svojih stališč glede podnebnih sprememb. "Kitajska ima pomembno mesto na bližnji konferenci v Koebenhavnu," je poudaril Barroso. "Kitajska se je pripravljena potruditi, da bo šla konferenca v pravo smer," je dodal.

Kitajska vlada je pred dnevi sporočila, da je pripravljena zmanjšati izpuste na enoto BDP za 40 do 45 odstotkov do leta 2020 glede na leto 2005. Glede na izbrano merilo izpustov na enoto BDP je vprašanje, če bi to sploh pomenilo absolutno zmanjšanje emisij.

Drugo pomembno vprašanje vrha je bil tečaj kitajske valute juan. Kitajski premier je pritiske iz tujine na kitajsko politiko menjalnega tečaja označil za nepravične in dejal, da je stabilen juan odločilen za gospodarsko okrevanje države.

"Nekatere države zdaj na eni strani pritiskajo na Kitajsko, naj dvigne vrednost svoje valute, na drugi strani pa proti Kitajski izvajajo protekcionistično trgovino v različnih oblikah," je dejal Wen. "To je nepravično. Ti ukrepi dejansko omejujejo razvoj Kitajske," je opozoril.

Wen ni pojasnil, katere protekcionistične ukrepe ima v mislih, se je pa na Kitajsko v zadnjem času vsul plaz protidampinških in drugih trgovinskih ukrepov ZDA in Evrope. "Še naprej bomo zviševali menjalni tečaj juana in ohranjali osnovno stabilnost juana na razumni in stabilni ravni," je zagotovil Wen.

Predsednik Evropske centralne banke (ECB) Jean-Claude Trichet je v nedeljo po srečanju z Wenom izjavil, da bi bila revalvacija kitajske valute juan "primerna". Dodal je, da so predstavniki EU na srečanju Peking pozvali, naj sprejme bolj prožno politiko glede tečaja juana.

Vprašanje menjalnega tečaja juana je eno najbolj perečih vprašanj v odnosih med Kitajsko in EU. Kitajska valuta je od poletja 2008 vezana na dolar, zato se evropska stran boji, da bo krepitev evra v primerjavi z juanom prizadela evropski izvoz na Kitajsko in s tem upočasnila gospodarsko okrevanje stare celine.