Berlusconi je obtožen, da je britanskemu odvetniku Davidu Millsu plačal 380.000 evrov v zameno za lažno pričanje v dveh procesih v 90. letih prejšnjega stoletja. Mills, sojenje proti kateremu je potekalo ločeno, je bil februarja v omenjenem primeru že obsojen na štiri leta in pol zaporne kazni.

Berlusconijev odvetnik Niccolo Ghedini je v odzivu na petkovo odločitev sodišča že dejal, da se premier za prihodnji petek predvidene obravnave ne bo mogel udeležiti, saj na ta dan že poteka seja vlade, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Postopek proti Berlusconiju v primeru Mills je bil ustavljen leta 2008, ko je desnosredinska vlada sprejela zakon, ki je Berlusconiju in še trem najvišjim politikom v državi zagotavljal imuniteto pred kazenskim pregonom v času mandata. Z oktobrsko odločitvijo ustavnega sodišča, da je zakon protiustaven, so postopki proti premieru znova stekli.

Poleg omenjenega sojenja se bo predvidoma 18. januarja proti Berlusconiju nadaljevalo tudi sojenje zaradi suma davčne goljufije in poneverbe pri nakupu pravic za predvajanje ameriških filmov s strani Berlusconijeve televizijske mreže Mediaset v 90. letih minulega stoletja.

Berlusconi je že večkrat zanikal kakršnekoli prestopke in trdi, da je žrtev političnega maščevanja, ki ga vodijo "rdeči" sodniki in tožilci. Slednje je z ostro kritiko znova napadel v četrtek na srečanju vodstva svoje stranke Ljudstvo svobode, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Berlusconi je posvaril pred sodniki, ki so pod političnim vplivom in želijo spodnesti vlado. Del sodnikov je ubral prevratniško pot, ki bi lahko državo pripeljala na rob "državljanske vojne", je četrtkove besede Berlusconija povzel eden izmed udeležencev srečanja. V stranki so kasneje sicer zanikali, da bi Berlusconi uporabil izraz "državljanska vojna".

Italijanska vlada je sicer po omenjeni odločitvi ustavnega sodišča v parlamentarno proceduro poslala nov predlog zakona, ki naj bi med drugim skrajšal sodne procese na največ šest let. V luči kritik, da gre za nov poskus Berlusconija, da s skrajšanjem zastaralnih rokov zaključi procese proti njemu, se je na poziv pisatelja Roberta Saviana oblikovala spletna peticija proti zakonu, ki jo je podpisalo že več sto tisoč Italijanov.