Ameriški raziskovalci so odkrili, da so vojaški spopadi v Afriki za 50 odstotkov bolj verjetni v nenavadno toplih letih. V poročilu v publikaciji Proceedings ameriške znanstvene akademije piše, da nevarnost vojaških konfliktov naraste, ko v vročih obdobjih zmanjkuje zalog hrane.

Podnebni dejavniki so bili navedeni kot razlog za nekaj konfliktov v zadnjem obdobju. Med takšne konflikte spada tudi bojevanje v Darfurju in Sudanu, ki je glede na poročanje Združenih narodov zahtevalo že 200.000 žrtev in iz domov pregnalo dva milijona ljudi.

Raziskovalci so uporabili podatke o temperaturah na območju subsaharske Afrike med letoma 1981 in 2002 ter iskali povezave med nadpovprečno toplimi leti in civilnimi konflikti, v katerih je umrlo vsaj tisoč ljudi. Topla leta so povečala verjetnost spopadov za 50 odstotkov, najverjetnejši razlog za njih pa je hrana oziroma pomanjkanje le-te.

"Študije so pokazale, da so poljedelski pridelki v regiji zelo občutljivi na majhna temperaturna nihanja, celo za pol stopinje Celzija,“ je dejal vodja raziskave Marshall Burke iz Univerze v Kaliforniji. "Če se bo subsaharsko podnebje še naprej ogrevalo in ne bo storjenega dovolj za pomoč tem državam, da bi se lažje prilagodile višjim temperaturam, se bo to verjetno poznalo na človeških žrtvah.“