Čeprav je v sredo, ko so o tem razpravljali v zunanjepolitičnem odboru, kazalo, da bodo poslanci vsaj nekoliko omejili svoja potovanja v tujino, je včeraj za ta predlog glasovala samo nenačelna koalicija Franco Juri in Franci Kek (Zares) ter Miro Petek (SDS). Slednji bo tako konec tega meseca skupaj s kolegoma Jožefom Jerovškom (SDS) in Matjažem Zanoškarjem (DeSUS) vendarle lahko odpotoval na večdnevni obisk v Indijo.

Vsi drugi so se pridružili oceni Antona Anderliča (LDS), da je predlog omejitve zgolj Jurijeva populistična poteza, od katere je iluzorno pričakovati prihranke. Po njegovem mnenju je narobe potovanja omejevati na splošno, saj o omenjenih načrtovanih obiskih odloča zunanjepolitični odbor, ki je denimo obisk skupine prijateljstva z Indijo v tej deželi pred časom že odobril. Juri je ob tem pripomnil, kako vsi vedo, da se v odboru odloča po načelu daj-dam in zato odbor potovanja odobri, ne da bi posebej preverjal umestnost posameznega obiska v tujini in koliko bo ta državo stal. Člani odbora so to pripombo preslišali. Franc Žnidaršič (DeSUS) je trdil, da z omejitvami potovanj v tujino ne bi privarčevali veliko, ker večino stroškov plačajo tisti, ki poslance povabijo tja. Med najbolj ostrimi nasprotniki je bil poslanec italijanske manjšine Roberto Battelli, ki je skupaj s Petkom, Anderličem in še nekaterimi na vrhu seznama poslancev, ki so največ potovali na tuje. Po njegovem prepričanju je Jurijev predlog za delno omejitev potovanj neumen in je posledica izkrivljene populistične in demagoške razlage vloge poslancev, s katero je načeto tudi dostojanstvo odbora. Pravila mednarodne dejavnosti državnega zbora, pravi Battelli, bi morali postaviti na glavo, se pravi, z njimi ne omejevati potovanj v tujino, ampak poslancem pri njihovi mednarodni dejavnosti pomagati.

Poleg Jakoba Presečnika (SLS) se je koaliciji zavračanja pridružila tudi SD. Poslanka SD Darja Lavtižar Bebler je zatrdila, da so obiski poslancev v tujini delovni in so daleč od poslanskega turizma, tudi skupine prijateljstva so koristne, ker lahko zgladijo marsikateri spor, kot je denimo spor s Hrvaško. Na vsak način bi radi bili javnosti všečni, toda v tem mandatu bo Jerovškova skupina prijateljstva z Indijo prva, ki bo potovala v tujino, in poslanci so sodelovali le na dveh športnih tekmovanj, je svojo zadržanost do omejitve pojasnjevala Melita Župevc (tudi SD). Glasovanja se je vzdržal tudi podpredsednik Milenko Ziherl (SDS), ker bi s takšnimi omejitvami potovanj v tujino Slovenija postala podobna Albaniji Enverja Hoxhe. Po zavrnitvi (3:6) te delne omejitve poslanskih potovanj po tujih državah je odbor sklenil ustanoviti posebno delovno skupino, ki naj bi pripravila sprejemljive predloge, kot je dejal Battelli, za spremembo pravilnika o mednarodni dejavnosti.