Ko je bolnišnica po našem vztrajanju Schering-Plough prosila za dovoljenje za razkritje njenega imena, je družba na to sicer pristala. Kljub temu vsebina donacijskih pogodb še vedno ostaja skrivnost, saj Schering-Plough mariborskemu UKC ni dovolil, da bi nam jih posredovali.

Iz možnosti v prakso

"Ker se to podjetje ne strinja s posredovanjem donatorskih pogodb novinarjem, smo za mnenje zaprosili tudi informacijsko pooblaščenko," so nam sporočili iz UKC Maribor. Zatrdili so, da pogodba s Schering-Ploughom ne nosi oznake zaupno, a nam podatkov o njej brez soglasja donatorja kljub temu ne morejo posredovati. Kot smo že poročali, so pred tem zapisali, da "donator ne želi biti objavljen", pri čemer so se sklicevali ravno na člen v pogodbi.

Člen, ki farmacevtski družbi omogoča, da skrije finančne povezave z bolnišnico in izobraževanjem posameznega zdravnika, kadar ji to ustreza, so vsebovale tudi zaupne pogodbe med GlaxoSmithKlinom in ljubljanskim UKC. Za razliko od Schering-Plougha pa GlaxoSmithKline te možnosti ni uporabil. Njegovo ime je bilo zapisano na seznamu donacij za izobraževanje, ki so nam ga poslali iz te bolnišnice, ljubljanskemu UKC pa je GlaxoSmithKline dovolil tudi, da nam posreduje fotokopijo ene izmed donacijskih pogodb. S pogodbami med UKC Maribor in Schering-Ploughom je tajnost donacij iz teoretične možnosti nasprotno prešla v prakso. Danes vemo le, koliko je ta farmacevtska družba mariborskemu UKC donirala za strokovno izpopolnjevanje, ne pa tudi, za katero strokovno izpopolnjevanje in kakšne so bile zahteve donatorja znotraj pogodbe.

Zanimivo je, da je Schering-Plough svoje donacije za izobraževanje očitno skrival le v primeru mariborskega UKC, ne pa tudi pri donacijah za UKC Ljubljana. Njegovo ime je bilo namreč objavljeno na seznamu letošnjih donacij za izobraževanje, ki so nam ga posredovali iz UKC Ljubljana. Tudi donacijske pogodbe med Schering-Ploughom in UKC Ljubljana, na katere smo naleteli pri vpogledu v potne naloge zaposlenih na ljubljanskem UKC, so bile povsem običajne in niso vsebovale kakšnih posebnih določil, ki bi donatorju omogočale anonimnost.

Dobri odnosi s strankami

Direktor predstavništva Schering-Plough Central East AG v Sloveniji Leonardo Santarelli je pojasnil, da je najpomembnejši vzrok za zahtevano zaupnost v donacijskih pogodbah omejenost sredstev, ki jih lahko namenijo za izobraževanje zdravstvenih delavcev oziroma nezmožnost, da bi ustregli vsaki prošnji za donacijo. Poudaril je, da nikakor ne želijo, da bi na njihov odnos s strankami vplivale odločitve o sprejetju ali zavrnitvi prošnje za donacijo ali pa celo donacije nekomu drugemu. Po njegovih besedah ima njihova matična družba Schering-Plough CE AG temeljna pravila poslovanja, ki urejajo tudi donacijske pogodbe, del teh pravil pa je tudi določba o zaupni naravi donacijske pogodbe in podatkov v njej. Zatrdil je, da so tovrstna pogodbena določila običajna praksa tudi v drugih evropskih državah in da z njimi ne kršijo slovenske zakonodaje. Zahtevana zaupnost ni neobičajna ali moralno sporna, je še dodal.

Zakaj pa so tovrstne pogodbe sklepali le z mariborskim UKC, ne pa tudi z ljubljanskim UKC? "V izjemnih primerih na izrecno prošnjo prejemnika donacije na matično družbo naslovimo posebno zaprosilo za izjemo od tega pravila. Takšen postopek je navadno dolgotrajen. V primeru UKC Ljubljana je bila takšna zahteva izrecno podana in postopek interno izpeljan," je pojasnil Santarelli.

Med najbolj radodarnimi

Farmacevtski družbi, s katerima sta največji slovenski bolnišnici sklepali donacijske pogodbe, ki omogočajo skrivanje finančnih povezav, sta hkrati med najbolj radodarnimi donatorji v njune sklade. Na seznamu letošnjih donacij za strokovno izpopolnjevanje v Černelčev sklad UKC Maribor je bil Schering-Plough z 31.010 evri do konca septembra četrti največji donator. Četrti največji donator je bil s 83.310 evri do srede oktobra tudi na seznamu donacij za izobraževanje ljubljanskemu UKC. Minuli teden se je ta farmacevtska družba sicer združila z Merckom (v Evropi pod imenom MSD), vendar v Sloveniji, kot so nam pojasnili v MSD, še vedno poslujeta kot dve neodvisni podjetji.

Med glavnimi donatorji za izobraževanje je tudi GlaxoSmithKline, s katerim je zaupne pogodbe sklepal ljubljanski UKC. V primeru mariborskega UKC je do konca septembra doniral celo največ, 65.759 evrov. Pri donacijah za izobraževanje ljubljanskemu UKC je s 74.360 evrov do srede oktobra GlaxoSmithKline na petem mestu med donatorji.