»Tega sicer nismo potrebovali, niti želeli, vendar je bil to edini način, da zaščitimo svoje interese,« je včeraj še enkrat ponovil vodja pobude za samostojno občino Ankaran Gregor Strmčnik. Na volišča v Ankaranu je po neuradnih podatkih prišlo kar 1704 (64,3 odstotka) Ankarančanov, od tega jih je 956 (56,1 odstotka) podprlo novo občino, 748 (43,9 odstotka) jih je bilo proti.

Ankarančani so se za svojo občino odločili predvsem zato, ker so se naveličali, da jim sedanja občinska oblast z Borisom Popovičem na čelu ni prisluhnila in ni upoštevala njihovih pripomb. Ankarančane je najbolj motilo, da je koprska občina v zadnjem času na dražbah na veliko prodajale zemljišča na najlepših območjih ankaranskega polotoka, pri tem pa se ni ozirala na pomisleke krajanov. Kaplja čez rob pa je bil odlok, s katerim je koprski župan želel spremeniti meje naselij in Ankaranu odvzeti zemljišča, na katerih se nahaja in na katere se še želi širiti Luka Koper. Ta po mnenju številnih Ankarančanov že zdaj preveč obremenjuje okolje in kvari kakovost njihovega življenja, zato nobena širitev po njihovem mnenju ne pride več v poštev. 

V koprski občini je potekal še en referendum, po katerem bi se mestna občina Koper razdelila na štiri občine, vendar so tak predlog koprskega župana Popoviča Koprčani zavrnili.

Mirna iz občine Trebnje v samostojno občino


V krajevni skupnosti (KS) Mirna je danes potekal posvetovalni referendum o izločitvi KS iz občine Trebnje in ustanovitvi nove občine Mirna. Na vprašanje, ali so za to, da se območje KS Mirna izloči iz občine Trebnje v novo občino Mirna s sedežem na Mirni, je z za odgovorilo 89 odstotkov volilnih upravičencev, proti pa jih je bilo 11 odstotkov. Kot je za STA povedala tajnica trebanjske občinske volilne komisije Darinka Mlakar Korpar, je na sedmih voliščih med 7. in 19. uro glasove oddalo skupaj 1480 od 2156 volilnih upravičencev, udeležba na referendumu pa je bila skoraj 69 odstotna.

Za ustanovitev nove občine je glasovalo 1306 volilnih upravičencev, proti jih je bilo 166, neveljavnih je bilo 8 glasovnic, glasovanje pa je potekalo brez posebnosti.

Pritožbe so možne do srede do polnoči, trebanjska volilna komisija pa bo uradni zapisnik predala v četrtek, je še povedala Mlakar Korparjeva.

Neutemeljena prijava volilnega molka v Kopru

Za Mirno je bila druga najvišja udeležba v Ankaranu (1311 glasov oz. 49,05 odstotka), nadalje pa so se zvrstila referendumska območja Dekani (1622 glasov oz. 38,34 odstotka), Marezige-Šmarje (913 glasov oz. 27,46 odstotka) in Škofije-Hrvatini (971 glasov oz. 21,96 odstotka).

Na ministrstvu za notranje zadeve so  pojasnili, da so prejeli eno prijavo glede kršitve volilnega molka, in sicer v Kopru. Prijava pa se je po posredovanju policistov izkazala za neutemeljeno in do kršitve sploh ni prišlo, so še povedali.