Vodje poslanskih skupin SD, Zares, DeSUS in LDS Bojan Kontič, Cveta Zalokar Oražem, Franc Žnidaršič in Borut Sajovic menijo, da je treba opozoriti na nesprejemljiva ravnanja poslanca Mariniča. Izhajajo iz predpostavke, da molčanje ob takšnih ravnanjih in njegovih javnih izjavah pomeni njihovo legitimacijo in uveljavitev kot splošno sprejemljive.

Omenjajo sporni poslovnik komisije DZ, katerega spremembe so bile sprejete na Mariničev predlog in na podlagi katerih člani te komisije lahko zahtevajo, da se izročijo vsi podatki o osumljencih in prijaviteljih, ki so na komisijo za preprečevanje korupcije kdaj podali prijavo suma storitve koruptivnega dejanja, navajajo vodje poslanskih skupin.

Tako poslovnik komisije določa, da je komisija za preprečevanje korupcije dolžna do 10. v mesecu pisno obvestiti komisijo po zakonu o preprečevanju korupcije o vseh vloženih prijavah sumov korupcije v zadnjem mesecu. Seznam med drugim vključuje tudi navedbo faze, v katerem je korupcija obravnavana, in odločitve, ki jih je komisija za preprečevanje korupcije v zvezi s tem že sprejela.

Poleg tega lahko člani komisije po zakonu o preprečevanju korupcije predstavniku komisije za preprečevanje korupcije na seji zastavljajo vprašanja v zvezi s posameznimi primeri korupcije, opozarjajo vodje omenjenih poslanskih skupin.

Omenjena zahteva po njihovih navedbah temelji na tem, da mora komisija za preprečevanje korupcije komisiji DZ po zakonu o preprečevanju korupcije, v kateri so politiki, podati vsa poročila oz. povzetke predlogov za uvedbo postopka preiskave korupcije, na ta način pa bi se seznanili s konkretnimi primeri.

V poslanskih skupinah ocenjujejo, da je to "sprevrženo vedenje poslancev", predvsem predsednika komisije Mariniča, ki je bil nedavno v okviru komisije za preprečevanje korupcije preiskovan tudi sam. Na ta način bi lahko Marinič ugotovil, kdo je zoper njega vložil prijavo suma storitve koruptivnega vedenja goljufanja na izpitu, opozarjajo vodje poslanskih skupin koalicije.

Prepričani so, da so tovrstni postopki in še posebej ravnanje poslanca Mariniča "žal primer politične zlorabe položaja, preko katerega se poskuša onemogočati učinkovito delovanje komisije za preprečevanje korupcije".

Vodja poslanske skupine Zares Zalokar Oražmova je sicer že 23. oktobra povedala, da so se koalicijski partnerji dogovorili, da bodo na naslednji seji kolegija predsednika DZ vodjo poslanske skupine SDS Jožeta Tanka ponovno pozvali, da zamenja predsednika komisije DZ Mariniča.

Tanko pa je menil, da Marinič z izvajanjem nadzorne funkcije in opravljanjem nalog po sklepu komisije po zakonu o preprečevanju korupcije ne opravlja ničesar, kar bi bilo protizakonito in zato zamenjave ne namerava predlagati.

Komisija DZ po zakonu o preprečevanju korupcije je maja letos sprejela spremembe poslovnika komisije, po katerih lahko na komisijo za preprečevanje korupcije vlaga prijave o sumih korupcije. Slednja ji bo tudi morala o svojem delu namesto vsake tri mesece poročati vsak mesec.

Komisija za preprečevanje korupcije je julija na ustavno sodišče podala pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti sprememb poslovnika, vendar je sodišče pobudo zavrnilo, ker protikorupcijska komisija po njihovem ne izkazuje pravnega interesa za začetek postopka za oceno ustavnosti oziroma zakonitosti izpodbijanega akta. Tako je predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos pobudo za ustavno presojo poslovnika še enkrat vložil sam.