2.008 otrok iz celotne Kitajske so policisti uspeli rešiti in nekateri so se že vrnili k svojim staršem. Nekaj starejših otrok na spletni strani "Babies looking for home“ je pogrešanih že nekaj let, pravijo z ministrstva za javno varnost.

Kriminalne tolpe kradejo otroke in jih nato prodajajo parom, ki lastnih otrok ne morejo imeti. Državni mediji poročajo, da so v zadnjih mesecih policisti opravili niz aretacij, vključno z 42 osumljenci, ki so jih prijeli prejšnji teden, ker naj bi na sever Kitajske prodali 52 otrok.

V patriarhalni kitajski družbi so otroci moškega spola še posebej cenjeni, zanje pari odštejejo tudi do 6.000 ameriških dolarjev, medtem ko deklice včasih prodajo le za 500 dolarjev, poroča BBC. Najpogostejša tarča kriminalcev so otroci revnih kmečkih ali delavskih družin. Starši takšnih otrok so se v preteklosti pritoževali nad ignoranco oblasti nad njihovimi prošnjami.

Trgovanje z ljudmi je vedno večja težava na Kitajskem. Nekatere premožnejše družine kupujejo ženske ali otroke za dodatno delovno silo v gospodinjstvih. Bilo je tudi že nekaj odmevnih primerov, ko so rešili ugrabljene otroke, ki so delali v rudnikih ali opekarnah.

Višji življenjski standard in svoboda gibanja na Kitajskem sta tihotapljenje ljudi močno olajšala, pravijo analitiki. Uradni Peking je obljubil, da bo storil še več. Letos je že bila ustanovljena državna baza z DNK podatki, ki bo pomagala pri iskanju pogrešanih otrok.