"Velika čast je dobiti tako laskavo priznanje iz rok predsednika države," je ob prejemu zlatega kipca, ki mu ga je na včerajšnji podelitvi v Cankarjevem domu izročil predsednik Republike Slovenije Danilo Türk, povedal Lukić. "Slovenci radi poudarjajo vrednote, kot so pridnost in skromnost, vendar sta v tem času veliko bolj pomembni inovativnost in podjetnost," je dejal Türk in poudaril, da moramo iz Slovenije narediti gazelo na svetovni ravni.

Srebrno gazelo, ki jo je podelil minister za gospodarstvo Matej Lahovnik, je osvojilo podjetje Dewesoft, ki med drugim izdeluje merilno opremo, bronasto gazelo pa podjetje Exoterm IT, vodilni partner večine livarn in metalurških podjetij. Bronasto gazelo je podelil predsednik uprave časopisne družbe Dnevnik Branko Pavlin in poudaril, da je Gazela projekt, ki vliva optimizem v slovensko gospodarstvo. "Leto mineva v znamenju turbulentnih razmer. Nekateri so pomešali funkcijo lastnika in menedžerja, zaradi česar so bila podjetja v slabšem stanju kot sicer, naziv menedžer pa je dobil slab prizvok," je dejal Lahovnik in dodal, da je prav zato takšna prireditev tako pomembna, saj nagrajuje direktorje uspešnih in hitro rastočih podjetij.

Dobitnik zlate gazele je lani sicer ustvaril slabih sedem milijonov evrov čistih prihodkov, medtem ko so ti še pred petimi leti znašali 2,2 milijona evrov. Čisti dobiček se je v tem obdobju zvišal z dobrih 200.000 evrov na skoraj milijon evrov, dodana vrednost na zaposlenega pa že presega 58.000 evrov. Poleg izjemnih poslovnih rezultatov družbe v zadnjih petih letih metodološka komisija poudarja tudi, da je bonitetna ocena Lumarja IG, ki deluje v gradbeni panogi, izvrstna. Direktor družbe pa pravi, da si želi predvsem zmerno rast ter da verjame, da ima podjetje dobre temelje za rast. Ob 15-odstotni rasti dobička na leto namreč Lumar IG nima posojil in nima likvidnostnih težav.

Časopisna hiša Dnevnik je skupaj z analitiki podjetja Bisnode vzela pod drobnogled letošnje finaliste in pogledala, kako bi se v primerjavi z njimi odrezale dosedanje zlate gazele. Analiza je pokazala, da so dosedanje gazele v primerjavi z letošnjimi šestimi finalisti veliko slabše uvrščene in so v povprečju veliko bolj tvegane. Medtem ko so vsi letošnji finalisti uvrščeni v prve tri najmanj tvegane razrede (AAA, AA in A), je samo ena prejšnja zlata gazela uvrščena v razred AAA, dve sta v razredu tveganja A, tri v razredu tveganja BB, ena pa celo v BBB.