Kot je pojasnila Župevčeva, ne predlagajo razrešitve, saj vedo, "da ima SDS izjemno visoke moralno etične standarde na področju boja proti korupciji" in zamenjava predsednika zanje ne bi smela predstavljati težav. V SD menijo, da Marinič s političnimi pritiski zoper delovanje Komisije za preprečevanje korupcije in z večmesečnim neplačevanjem opravljenih storitev v stanovanju, ki mu je bilo dodeljeno kot poslancu, blati ugled državnega zbora.

Župevčeva je nato povzela vsebino 14.b člena poslovnika komisije DZ, ki določa, da je protikorupcijska komisija dolžna do 10. v mesecu pisno obvestiti državnozborsko komisijo o vseh vloženih prijavah sumov korupcije v zadnjem mesecu. Seznam med drugim vključuje tudi navedbo faze, v katerem je korupcija obravnavana, in odločitve, ki jih je komisija za preprečevanje korupcije v zvezi s tem že sprejela.

Poleg tega lahko člani komisije DZ predstavniku protikorupcijske komisije na seji zastavljajo vprašanja v zvezi s posameznimi primeri korupcije. Poslanka SD je prepričana, da je navedena vsebina člena poslovnika neustrezna, zato bodo v SD predlagali spremembo poslovnika, da ne bo več vključeval omenjenega člena.

Dušan Kumer (SD) je v nadaljevanju izrazil prepričanje, da je na početje Mariniča treba reagirati že zaradi zaščite integritete državnega zbora. Po njegovih besedah namreč poslanec SDS s tem ne diskreditira le sebe, pač pa tudi svojo poslansko skupino in 90 poslank in poslancev.

V zvezi z navedbami Mariniča, da "položnic upravljavca v življenju še ni videl, da ima tri ključe, a nobeden ne odpira nabiralnika", je Kumer povedal, da je pri primopredajnem zapisniku za Mariničevo stanovanje tudi navedeno, kateri ključi so predani. V zapisniku, ki ga je podpisal Marinič, pa je naveden tudi ključ za poštni nabiralnik.

Kumer je prepričan, da ravnanje Mariniča in ravnanje SDS pri zaščiti omenjenega poslanca kaže, da je "še kako treba okrepiti samostojno in neodvisno komisijo za preprečevanje korupcije". Po njegovem tega ne bi smeli opravljati poslanci v državnem zboru.

Jože Tanko odgovarja: Branko Marinič še ni kradel, da bi sam vedel

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je v zvezi z neplačevanjem računov poudaril, da je zadeva "težko razložljiva v normalnem poslovnem svetu". Tisti, ki je za Mariničevo stanovanje opravljal storitve, se je namreč na neplačevanje odzval šele po treh letih, ko ni dobival plačil, potem pa je po intervenciji Mariniča potreboval še štiri mesece, da je predložil specifikacije računov, je pojasnil vodja PS SDS. Tiste račune, ki imajo jasno specifikacijo, bo Marinič po Tankovih besedah zagotovo plačal, če jih že ni.

Sicer pa je dejal, da so v poslanski skupini presenečeni nad pozivom SD po odstopu Mariniča. Njegovo delo v komisiji po zakonu o preprečevanju korupcije po Tankovih besedah ni v ničemer v nasprotju s tem, kar določa zakon in poslovnik za delo te komisije.

Poudaril je, da je bila zadnja sprememba poslovnika komisije sprejeta s petimi od sedmih glasov, kar pomeni, da ne bi bila mogoča, če pri njej ne bi sodeloval koalicijski poslanec. Sicer pa Tanko meni, da se vsakič, ko se kateri koli poslanec, predvsem pa Marinič, loti česar koli na svoji komisiji, sprožijo medijski pogromi zoper njega. Še posebej je to po Tankovih besedah razvidno v zadnjem letu, ko je postal predsednik te komisije.

Ob tem je Tanko spomnil, da je predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos že zahteval odločanje na ustavnem sodišču glede sprememb poslovnika komisije DZ po zakonu o preprečevanju korupcije, a je bila njegova pobuda zavrnjena. "Parlamentarni nadzor je po zakonu edini, ki je uveden nad komisijo za preprečevanje korupcije," je povedal. Če tisti, ki bi moral po zakonu tej komisiji poročati in tega ne stori, se postavlja vprašanje, kakšen interes ima, da tega ne stori, je še povedal vodja poslanske skupine SDS.

Na drugi strani pa so nekatere teme in osebnosti po njegovih besedah še vedno "nedotakljivi". Kadar koli se odpre vprašanje početja visokošolskega ministra Gregorja Golobiča, ljubljanskega župana Zorana Jankovića ali predsednika protikorupcijske komisije Kosa, se vedno sproži nek protiudarec preko določenih medijskih naslovov, meni vodja poslanske skupine SDS.

Sicer pa po njegovem mnenju temeljni problemi in velike afere stojijo v ozadju, "bagatelne zadeve", ki jih je poslanec Marinič že pojasnil, pa postajajo glavno torišče, glavna politična in medijska aktivnost v slovenskem prostoru.