Glavni razlog za spremembo je racionalizacija delovanja, saj gre pri obeh zavodih za enako statusno obliko, za podobno delovno področje, isti zakon daje pravno podlago za ustanovitev obeh zavodov, v končni fazi pa je isto tudi resorno ministrstvo, je pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Darja Radić.

Cilj sprememb zakona je optimizacija organizacije in procesov dela na področju sistema osnovne preskrbe z živilskim in neživilskim blagom v primeru motenj in nestabilnosti na trgu, je poudarila. Dodala je, da želijo s tem prispevati k racionalizaciji poslovanja in posledično k zmanjšanju javnofinančnih odhodkov, kar je v času finančne krize pomembno, te spremembe pa so tudi v skladu s programom varčevanja vlade.

Z zakonom se, tako Radićeva, zasleduje načelo učinkovitosti in racionalnosti, doseganje večje preglednosti, povečanje hitrosti, sprejemanje odločitev in tudi učinkovitosti izmenjave informacij med pristojnimi v sistemu preskrbe v motnjah in nestabilnosti na trgu.

Gospodarska kriza je privedla do potrebe po varčevanju, skladno s tem je pripravljen tudi ta vladni zakon, ki ga bodo v poslanski skupini SD podprli, je poudaril Matjaž Han (SD). Poleg racionalizacije poslovanja je taka organizacija nadzora in urejanja blagovnih rezerv povsem smotrna. S to reorganizacijo po njegovem mnenju "ubijejo dve muhi na en mah". Han sicer upa, da se bo zmanjšalo število zaposlenih v državni upravi, s tem se bodo za 135.000 evrov letno zmanjšali tudi stroški

Marjan Bezjak (SDS) je izrazil upanje, da bo vlada pot združevanja in s tem zmanjšanja javnofinančnih odhodkov nadaljevala in bo začela združevati tudi določena ministrstva, da bodo tudi tu vidni prihranki in učinki delovanja vlade. V poslanski skupini SDS podpirajo delovanje v smeri optimizacije in racionalizacije javnega sektorja in bodo predlog zakona podprli.

Kot je ocenil Tadej Slapnik (Zares) se z reorganizacijo upoštevata načeli učinkovitosti in racionalnosti, dosega se tudi večja preglednost in nadzor. Hkrati se povečuje hitrost sprejemanja odločitev in učinkovitost izmenjave informacij med pristojnimi v sistemu preskrbe ob motnjah in nestabilnostih na trgu. Novelo zakona bodo v poslanski skupini Zares podprli.

Slapnik je spomnil, da je bila na podlagi prijave komisije za preprečevanje korupcije pred časom odrejena izredna notranja revizija za preveritev pravilnosti in smotrnosti poslovanja zavoda za obvezne rezerve nafte v letih 2007 in 2008. Kot je navedel, je bil zaradi ugotovljenih nepravilnosti takrat razrešen direktor zavoda Anton Grabeljšek.

Franc Žnidaršič (DeSUS) je poudaril, da predlog novele udejanja vladni varčevalni ukrep, ki se nanaša na optimizacijo organiziranosti in delovanja javnega sektorja. Predlagano rešitev poslanci DeSUS pozdravljajo in ji pritrjujejo.

V poslanski skupini SLS bodo novelo po besedah Franca Bogoviča podprli, predvsem zaradi ekonomskega stanja v Sloveniji ter glede na finančno krizo in predvideno gospodarsko recesijo.

Miran Györek (SNS) je poudaril, da v poslanski skupini SNS glede na finančno krizo in gospodarsko recesijo menijo, da je predlagateljev predlog zakona smiseln in utemeljen, zato ga bodo podprli.

V LDS ocenjujejo, da je kriza čas in priložnost, da se resnično začnejo ukvarjati z racionalizacijo javne uprave, je povedal Milan Gumzar (LDS). Tovrstna racionalizacija v združevanju zavodov je primer dobre prakse, ki bi jo veljalo uveljaviti tudi na drugih področjih različnih skladov, centrov, fundacij, uradov, agencij in podobno, je pojasnil in dodal, da bodo novelo v poslanski skupini LDS podprli.