Monografija Obama, zgodovinska pot, ki sta jo prevedla Igor Antič in Petra Kavčič, predstavlja kariero Obame, ki se je iz skromnih razmer prebil na vrh, do položaja predsednika Združenih držav Amerike. Dokumentarno vrednost knjigi dajejo najpomembnejši Obamovi govori in vrsta zgovornih fotografij.

Urednica knjige Tjaša Koprivec je o Obami spregovorila s predstavnico ameriškega veleposlaništva v Ljubljani Susan Wilson in Sobanom. Wilsonova podelitev Nobelove nagrade za mir predsedniku Obami razume kot pohvalo za politiko, ki si jo je izbral predsednik ter za upanje, ki ga širi med ljudmi. Soban je k temu dodal, da je Obamova izvolitev končala nekajstoletno državljansko rasno vojno. Vsekakor pa je nagrada po Sobanovem mnenju za ameriškega predsednica velika obveznost, da uresniči svoje obljube. "Prvi koraki so tukaj, a pot je še dolga," je dejal Soban.

Soban je še dodal, da je eden večjih paradoksov Obamove politike ta, da obljublja zmernost, toda ameriško gospodarstvo lahko iz krize potegnejo le radikalne poteze. Pri tem mu lahko pomaga njegov štab, toda zanemariti ne smemo niti Evrope, je dodal Soban. Ta je ves čas podpirala Busheve največkrat slabe odločitve, spremeniti se mora torej tudi stara celina, ne le ZDA.

Na Nobelovo nagrado za mir sta se za založbo Sanje odzvala tudi nekdanja prva dama Slovenije Štefka Kučan in ekonomist Jože Mencinger. Kučanova je na strani tistih, ki menijo, da si je Obama nagrado nedvomno zaslužil: "Četudi ne bi bil izvoljen za predsednika ZDA, bi si to priznanje zaslužila marsikatera načela in vrednote, za katera se zavzema in ki jih je izpostavljal v volilni kampanji. Tudi odziv ljudi na njegovo komunikacijo z njimi in zmožnost dialoga kot zmožnost sporazumevanja tako za napredek kulture bivanja kot za razreševanje konfliktov mu kot človeku dajeta posebno sporočilno vrednost v splošnem aktualnem kaosu političnih, gospodarskih in kulturnih ciljev in simbolov."

Mencinger je v svojem sporočilu zapisal, da si je Obama nagrado morda zaslužil že s tem, da je v svet gospodarskih, socialnih in političnih kriz in vojn prinesel kratkotrajno upanje, da je stvari mogoče spremeniti. "V tem primeru lahko le upamo, da se velika pričakovanja ne bodo spremenila v še večja razočaranja, saj so pričakovanja mnogokrat povsem sprta tako s stvarnostjo kot tudi z medijsko 'stvarnostjo'", je zapisal Mencinger.