Magajna je uvodoma opozoril, da je krivda za neplačevanje prispevkov deloma tudi na državnih organih in uradih. Opozoril je, da Davčna uprava RS (Durs) podjetjem omogoča odlog plačila prispevkov za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje, kljub temu, da zakonodaja slednje dopušča le v izjemnih primerih, kot so elementarne nesreče in podobno. Ob tem je opozoril, da je nedopustno, da druga ali tretja oseba razpolaga z osebnim dohodkom delavca, saj so prispevki del delavčevega osebnega dohodka.

Poslanka Julijana Bizjak Mlakar je opozorila, da ima neplačevanje prispevkov vrsto negativnih socialnih učinkov. Neplačevanja po njenem pomeni, da je pokojnina delavca zaradi neplačanih prispevkov nižja, saj se neplačani prispevki ne štejejo v odmero pokojnine. Opozorila je tudi, da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) zaradi neplačanih prispevkov zadrži pravico do zdravstvenih storitev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, kar delavcem in osebam, ki so zavarovanje preko njega, zmanjšuje dostop do zdravstvenega varstva,.

Opozorila je še, da kljub množičnemu in dolgoletnemu problemu na tem področju dosedanje vlade in pristojne inštitucije do zdaj niso ukrepale, tako kot bi morale. Ob tem je izpostavila Inšpektorat RS za delo, prav tako tožilstvo, ki po njenih besedah sicer redke ovadbe s tega področja praviloma zavrača.

Da bi se omenjenega problematika uredila sta poslanca na vlado podala poslansko pobudo, kjer predlagata nekaj ukrepov za izboljšanja stanja na tem področju. V pobudi tako vlado pozivata, naj presodi zakonitost ureditve, ki Dursu, Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) in ZZZS omogoča dogovarjanje o odlogu plačil prispevkov. Predlagata tudi, naj Durs zaposlene enkrat letno obvesti o plačilih prispevkov.

Pristojna ministrstva naj nemudoma pristopijo k nadzoru nad delom inšpektorata za delo, Dursa, Zpiza in ZZZS, predlagata pa tudi ustanovitev medresorske skupine, sestavljene iz pristojnih ministrstev, ki naj pripravi predloge zakonskih sprememb, s katerimi bi preprečili možnosti tovrstnih zlorab s strani delodajalcev.

Kot je povedal Magajna, bosta počakala 30 dni, kolikor ima vlada časa, da odgovori na njuno pobudo, nato pa se bosta odločala naprej.

Na novinarski konferenci sta poslanca sicer danes odgovorila tudi na vprašanje, kdo naj plača prispevke za delavce Steklarske Nove, ki jim podjetje za več let ni plačalo prispevkov. Bizjak Mlakarjeva odgovora na to vprašanje, kot je dejala, nima, verjame pa, da imajo rešitev ministri in da jo bodo v odgovoru na njuno pobudo tudi predstavili.