Predstavniki EU in Fischer naj bi se pogovarjali predvsem o časovnem načrtu za uveljavitev Lizbonske pogodbe. Fischer naj bi EU na videokonferenci obvestil o najnovejšem razvoju dogodkov na Češkem.

Češki premier je v tem trenutku še vedno v Pragi, kjer bo predvidoma imel videokonferenco, vendar bo morda pozneje vseeno pripotoval v Bruselj in se popoldne sestal z Barrosom.

Po potrditvi Lizbonske pogodbe na Irskem je Češka z zapleti, ki jih je sprožil evroskeptični predsednik Vaclav Klaus, največja ovira za uveljavitev nove pogodbe. Reinfeldt je ob prihodu na srečanje dejal, da je treba "preučiti stvari". "Čim prej moramo pripraviti vse, kar lahko," je dodal.

Po potrditvi Lizbonske pogodbe na Irskem sta edini, ki ratifikacijskih postopkov še nista izpeljali do konca, Poljska in Češka, kjer še manjkata podpisa evroskeptičnih predsednikov Lecha Kacyzinskega in Vaclava Klausa.

Medtem ko je Kacyzinski obljubil, da bo pogodbo podpisal kmalu, po nekaterih navedbah v poljskih medijih naj bi jo že danes, pa se bolj zapleta na Češkem, kjer je skupina evroskeptičnih senatorjev zahtevala presojo o skladnosti dela pogodbe s češko ustavo.

Češko ustavno sodišče je sicer v torek zavrnilo eno od pritožb skupine evroskeptičnih senatorjev, v kateri so ti trdili, da je za prenos pristojnosti Češke na EU potrebna tripetinska, ne pa navadna večina, kot predvideva češka zakonodaja.

Sodišče mora sedaj presoditi še o drugi pritožbi senatorjev, ki pa se nanaša na skladnost dela Lizbonske pogodbe s češko ustavo. Lani je eno podobno pritožbo sicer že zavrnilo. Pred presojo sodišča Klaus pogodbe ne more podpisati. Prvo zasedanje o pritožbi, podani 29. septembra, naj bi bilo konec oktobra, odločitev pa naj bi bila znana do konca leta.

Nekateri politični analitiki v Bruslju sicer opozarjajo, da bi Klaus lahko vztrajal pri odlašanju s podpisom do parlamentarnih volitev na Češkem, ki naj bi bile junija prihodnje leto.

To pa odpira še en problem - v Veliki Britaniji, kjer bodo spomladi prav tako volitve, na katerih se zmaga obeta konservativcu Davidu Cameronu, ki je obljubil, da bo v primeru zmage razpisal referendum o Lizbonski pogodbi, čeprav jo je britanski parlament že potrdil.

Pred današnjim sestankom se v Bruslju ugiba, kako bi lahko EU Češko prepričala, naj čim prej ratificira Lizbonsko pogodbo. Komisarski položaj v prihodnji Evropski komisiji je eden od vzvodov, ki bi jih EU v pogovorih s Češko lahko uporabila kot korenček ali palico. Toda mnogi, tudi Reinfeldt, ob tem opozarjajo, da bi bilo pritiskanje na Češko kontraproduktivno.

Lizbonska pogodba, ki naj bi v kratkem času precej razširjeni EU omogočila učinkovitejše odločanje in nastopanje na svetovnem odru, mora biti ratificirana v vseh državah članicah, da lahko začne veljati. EU še vedno računa, da bi lahko bila uveljavljena 1. januarja prihodnje leto.