Konec novembra pa naj bi na petdnevni obisk v Indijo odpotovala delegacija skupine prijateljstva s to državo. A kot je prepričan poslanec Franco Juri (Zares), bi bilo prav zaradi krize in varčevanja treba odpovedati vsa potovanja delegacij skupin prijateljstva in tista potovanja poslancev, ki temeljijo na osebnih vabilih. Zato je predsedniku DZ že poslal pobudo za spremembo pravilnika, s katero bi tovrstna potovanja zamrznili.

Tudi v tem mandatu v parlamentu deluje kar lepo število skupin prijateljstev z drugimi državami - poslanci so jih ustanovili več kot 40 (med drugim z Azerbajdžanom, Kubo, Japonsko, Kitajsko, Mehiko). Vendar letos, kot so nam pojasnili v DZ, nobena od teh skupin še ni potovala v tujino. Delegacija, ki naj bi od 23. do 27. novembra potovala v Indijo, naj bi bila tako prva, v njej pa naj bi bili poslanci Jožef Jerovšek (SDS), Miro Petek (SDS) in Matjaž Zanoškar (DeSUS) ter svetovalka v oddelku za mednarodno dejavnost in prevajalec. Celotni strošek potovanja (stroški letala, cepljenje, prevajanje, dnevnice) naj bi po naših podatkih znašal med 16.000 in 17.000 evri, vsi trije poslanci pa naj bi leteli v poslovnem razredu.

"Nerazumljivo je, da se ob tako resni krizi nekateri poslanci kot člani ene od skupin prijateljstva ob spremstvu strokovnih sodelavcev privoščijo petdnevno potovanje v Indijo, ki bi blagajno državnega zbora bremenilo za okoli 16.000 evrov," opozarja poslanec Zares Franco Juri. Prepričan je, da tovrstni obiski skupin prijateljstva niso nujni in niso opravičeni v času recesije in težkih socialnih razmer v državi.

Nekaterim potovanjem se v DZ ne morejo izogniti, saj ima parlament svoje stalne delegacije v osmih mednarodnih parlamentarnih telesih, in sicer v Svetu Evrope, Natu, OVSE, parlamentarni skupščini mediteranskih držav in podobnih. Po drugi strani pa poteka tudi medsebojna izmenjava uradnih bilateralnih obiskov s tujimi parlamenti in njihovimi delovnimi telesi pa tudi sodelovanje skupin prijateljstev. In prav tu naj bi državni zbor v krizi varčeval. Po v začetku leta spremenjenem pravilniku naj bi bila medsebojna izmenjava uradnih bilateralnih obiskov s tujim parlamentom mogoča le enkrat v posameznem mandatu, posamezno delovno telo DZ pa lahko v koledarskem letu praviloma opravi en obisk z delegacijo v tujino. Državni zbor je omejil tudi velikost delegacij, ki šteje v primeru dvostranskega obiska največ tri poslance, vključno s predsednikom skupine prijateljstva, kadar je vključen v delegacijo. Novi pravilnik skrajšuje čas bivanja v tujini na največ šest dni (pet nočitev) in zaostruje pravila, kdaj se sme voziti z letalom v praviloma dražjem poslovnem razredu. Poslanci se bodo lahko na državne stroške v enem letu odzvali le na eno povabilo iz tujine, pa še takrat mora biti potovanje povezano z delom poslanca v parlamentarnih odborih.

A Juri je prepričan, da bi bilo zaradi krize in varčevanja treba odpovedati vsa potovanja delegacij skupin prijateljstva in tista potovanja poslancev, ki temeljijo na osebnih vabilih. Zato je predsedniku DZ že posredoval pobudo za spremembo pravilnika, s katero bi tovrstna potovanja zamrznili. "Poslanci moramo delovati odgovorno in zgledno varčevalno. V številnih primerih so potovanja poslank in poslancev - tista, ki nimajo jasnega institucionalnega sklopa in niso del načrtovane in nujne mednarodne dejavnosti državnega zbora - zelo blizu konceptu 'poslanskega turizma'," je prepričan Juri, ki bo jutri tudi sam odpotoval na službeno pot. Z Milenkom Ziherlom (SDS) se bosta kot člana stalne delegacije v parlamentarni skupščini Mediterana (PAM) udeležila odprtja seminarja Ulysse 2009. Juri pravi, da je povabilo na 14-dnevno potovanje po parlamentih sredozemskih držav zavrnil, saj se mu zdi v teh kriznih časih nemoralno bremeniti proračun, na prigovarjanje pristojnih služb pa se bosta oba poslanca vendarle udeležila odprtja tega dogodka.