Kot smo poročali v ponedeljek, je Telegraph razkril, da je žena zimbabvejskega predsednika Roberta Mugabeja, Grace Mugabe leta 2002 prevzela nekaj najbolj donosnih kmetij, ki so bile pred tem v lasti belopoltih lastnikov, gigantu pa nato prodala okoli milijon litrov mleka na leto.

Razkritje informacije je povzročil ogorčenje v Britaniji in Južnoafriški republiki. Gibanja za človekove pravice so začele s kampanjami, ki kupce pozivajo k bojkotu Nestlejevih izdelkov. EU in ZDA so proti Mugabeju, njegovi ženi in še nekaterim članom njegove administracije zaradi 29-letne kontroverzne prevlade v Zimbabveju uvedle sankcije. Ker pa ima Nestle sedež v Švici, mu teh sankcij ni treba spoštovati, kljub temu pa ima Švica tudi svoja pravila.

Na švicarskem seznamu "persona non grata“ se je Grace Mugabe znašla let 2003, kjer je opisana kot "žena voditelja države in tako vpletena v aktivnosti, ki resno spodbijajo demokratičnost, spoštovanje človekovih pravic in pravo“.

Gigant se je vdal pritisku

Nestle se je do sedaj izmikal priznanju krivde in zanikal obtožbe o kršenju švicarskih zakonov, kljub temu pa so včeraj v tiskovnem sporočilu povedali, da bodo od nedelje prenehali kupovati mleko s kontroverznih kmetij.

"Nestle se v Zimbabveju nahaja že petdeset let in skuša dolgoročne projekte izvajati kljub pogosto težkim okoliščinam. V Zimbabveju, podobno kot v drugih državah, delujemo tako v dobrih kot v slabih časih,“ je zapisano v izjavi. Direktor Južnoafriškega Nestleja pa je povedal, da je do odločitve prišlo tudi zaradi velikega mednarodnega pritiska na podjetje, ki je bil še posebej močan iz Britanije in Južnoafriške republike.