Za informacijsko opremo bo država prihodnje leto odštela 135,2 milijona evrov ali 34 milijonov evrov več kot lani. Nakup nepremičnin se bo povečal za več kot 20 milijonov evrov, na skoraj 95 milijonov evrov, za motorna vozila pa bo namesto letošnjih 5,7 prihodnje leto zapravila 11,3 milijona evrov. Znižujejo le sredstva za nakupe pisarniške in druge opreme, ki bodo manjša za skoraj 50 milijonov evrov.

Prihodnje leto ima največ sredstev za nakupe ministrstvo za javno upravo, in sicer nekaj več kot 53 milijonov evrov. Ministrstvo za zdravje bo porabilo 47, policija nekaj manj kot 38, davčna uprava (Durs) pa več kot 25 milijonov evrov. Proračun za nakupe ministrstva za delo, družino in socialne zadeve znaša nekaj manj kot 20 milijonov evrov, pri ministrstvu za šolstvo in šport pa 17 milijonov evrov.

Med nakupi nepremičnin izstopajo novogradnje v UKC Ljubljana v znesku 15 milijonov evrov in tri novogradnje v Nordijskem centru Planica, ki bodo skupaj stale več kot 14 milijonov evrov. Pri nakupih informacijske opreme prevladujeta Durs z več kot 16 milijonov evrov in policija, ki bo za telekomunikacijsko opremo odštela nekaj manj kot 12 milijonov evrov, medtem ko bo za izvajanje storitev kontaktnega klicnega centra za pomoč uporabnikom EVT (enotna vstopna točka) bo namenjenih več kot štiri milijone evrov. Veliko večino nakupov motornih vozil bo opravila policija v skupni vrednosti okoli devet milijonov evrov.

Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS), je povedal, da s temi podatki še ni seznanjen, da pa zmanjšujejo kredibilnost in legitimnost zahtev vlade po zamrznitvi plač v javnem sektorju. "Od vlade bomo zahtevali, naj pojasni, kako je mogoče povečati nakupe v tako zaostrenih gospodarskih razmerah," je dejal Štrukelj.

Drago Ščernjavič, sekretar Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS), je ogorčen. "Na to že nenehno opozarjam, pa vlada ničesar ne naredi. Nazadnje sem to omenil na pogajanjih v ponedeljek, a sta ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs in državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar dobesedno znoreli," je povedal Ščernjavič in dodal, da je že večkrat neuspešno zahteval natančne podatke in učinke o varčevalnih ukrepih.

Na ministrstvu za javno upravo nam na konkretno vprašanje, kako komentirajo povečanje sredstev za nakupe stvarnega premoženja, niso odgovorili. Namesto tega so nam poslali povezave na kar osem spletnih naslovov, na katerih so na dolgo in široko predstavljeni najrazličnejši načrtovani ukrepi za varčevanje v javnem sektorju. Med njimi smo zasledili tudi zmanjšanje stroškov za nakupe ali gradnje za najmanj 20 odstotkov glede na veljavni proračun. Prav tako pa tudi poročilo ministrstva, da se varčevalni ukrepi dosledno izvajajo.