"Odsotnost vzgoje za zakon v naših izobraževalnih ustanovah, pravna izenačitev zakonske in izvenzakonske skupnosti, večje ekonomske in praktične ugodnosti domnevno enostarševskih družin, ki to v resnici niso, in promoviranje drugih oblik skupnega življenja povzročajo, da se mladi težje odločajo za sklenitev zakona, saj so tedaj gmotno na slabšem kot njihovi vrstniki, ki živijo v izvenzakonski skupnosti, uživajo pa ugodnosti, ki so sicer upravičeno namenjene enostarševskim družinam," so zapisali v izjavi.

Sodobno življenje ni naklonjeno družinskemu življenju iz več razlogov, vendar bi se nekatere stvari lahko spremenile, je ob predstavitvi izjave dejal Stres, sicer mariborski nadškof pomočnik.

Kot ocenjuje, bodo nekatere predlagane spremembe sedanje družinske zakonodaje pripeljale do tega, da bodo vrednoto družine "v percepciji ljudi pravzaprav še bolj zrelativizirale". Tako bo "tradicionalna družina, ki je edina pravi nosilec prihodnosti in edino pravo okolje za vzgojo in osebnostno rast mladih rodov, postavljena nekako še bolj na stranski tir, bo še bolj razvrednotena, ker bo pač ena izmed možnih".

"Za nas pa ta družina ni ena izmed možnih, ampak je nekaj izjemnega, nekaj neprimerljivega, nekaj edinstvenega," je poudaril Stres.

Zato po njegovem mnenju "potrebujemo ukrepe, ki bi vrednoto družine še bolj poudarili in jo tudi kot tako v dojemanju povprečnega državljana še okrepili".

Kot so zapisali v izjavi, "v Sloveniji ni potrebe za redefiniranje pojma družine zgolj zaradi posnemanja nekaterih skrajnih, maloštevilnih in spornih tujih primerov. Poudarjamo, da je še večja zaščita družine, utemeljena na zakonski zvezi med možem in ženo, nujno potrebna za celosten razvoj človeške osebe in njeno dostojanstvo ter tudi za trdnost, mir in prihodnost naroda ter države".

Na novinarsko vprašanje, kakšen bo odgovor Cerkve, če bo državni zbor sprejel predlagane zakone s tega področja, je Stres odgovoril, da upajo, da je vlada "odprla javno razpravo z iskrenim namenom, se pravi, da lahko v javni razpravi dobijo vsa mnenja svoje legitimno mesto in da jih bo potem tudi upoštevala".

"Zato trdno upamo, da bo ta javna razprava pripomogla k temu, da bo zakon doživel take spremembe, da bo sprejemljiv za nas vse," je dodal predsednik komisije.

Na vprašanje, ali se zavedajo nevarnosti, da bo glas Cerkve glede izenačevanja istospolnih partnerstev z zakonsko zvezo v javnosti mogoče ožigosan kot homofoben in zato v javni razpravi ne obravnavan enakovredno, je tajnik komisije Tadej Strehovec odgovoril, da imajo vsi ljudje temeljne človekove pravice in dostojanstvo.

Oblike napada, kot je bil pred nekaj meseci v Ljubljani napad na enega izmed gejevskih aktivistov, so po njegovem "nesprejemljivo dejanje, ki ga odločno obsojamo".

Glede homofobije pa je dejal, da je interpretacija tega pojma nastala znotraj gibanj v ZDA predvsem z namenom stigmatizacij in diskvalifikacij vseh tistih ljudi, ki so si ob izenačitvi zakonske zveze z istospolnimi partnerstvi ali glede posvojitve otrok zastavljali "temeljna, razumna in tudi pravna vprašanja". "Mislim, da en racionalen pogovor o teh stvareh ne more biti izraz homofobije," je prepričan Strehovec.