Če še niso dopolnili 26 let, svoje zavarovanje uredijo tako, da potrdilo o šolanju predložijo zavezancu za prijavo (na primer delodajalcu starša, preko katerega so vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje) in si tako podaljšajo veljavnost svojega zavarovanja.

Kot pojasnjujejo na ZZZS, zavarovanje velja le do datuma, ki je naveden na potrdilu o šolanju, zato se dijakom in študentom, ki so dopolnili 18 let, ter starejšim, v mesecu septembru ali oktobru obvezno zdravstveno zavarovanje izteče. Samopostrežni terminal tem osebam kartice zdravstvenega zavarovanja zato ne bo potrdil, temveč bo izpisal opozorilo, da oseba nima urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja.

V skladu z zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju je otrok obvezno zdravstveno zavarovan kot družinski član do dopolnjenega 15. leta starosti oziroma do dopolnjenega 18. leta, če ni sam zavarovanec, po tej starosti pa, če se šola, in sicer do konca šolanja, vendar največ do dopolnjenega 26. leta starosti.

Če je zavarovana oseba zaključila šolanje, izgubila status študenta ali je starejša od 26 let, ne izpolnjuje več pogojev za zavarovanje kot družinski član in se mora v obvezno zdravstveno zavarovanje vključiti po drugi zavarovalni podlagi. Lahko je na primer sama zavezana za plačilo prispevkov. Če sama ali skupaj z družinskimi člani, s katerimi živi v skupnem gospodinjstvu, ne presega cenzusa za zavarovanje, pa se lahko vključi v obvezno zdravstveno zavarovanje preko občine, kjer ima stalno prebivališče.