Kot so zapisali v skupnem sporočilu za javnost MŠŠ, ministrstva za zdravje in Inštituta za varovanje zdravja (IVZ), lahko z upoštevanjem vseh navodil omejimo širjenje kroženja virusa, ki se ga sicer ne da ustaviti. Pričakujemo namreč, "da bodo v prihodnje podobne dogodke kot ta teden na Osnovni šoli Polzela zabeležili tudi drugi vzgojno-izobraževalni zavodi po Sloveniji. Zdravstvena služba bo pozorno spremljala razmere v teh zavodih, svetovala predstavnikom šol in staršem".

V prihodnje, dodajajo, bodo regionalni epidemiologi po prejemu obvestila o pojavu povečanega števila obolelih otrok v vzgojno-izobraževalnih zavodih kontaktirali šolskega zdravnika, pediatra ali družinskega zdravnika. Ta bo bris odvzel le pri enem ali dveh otrocih, ki kažeta znake okužbe na gripo. Če se bo laboratorijsko potrdila prisotnost pandemskega virusa, bodo izbrani zdravniki ostale obolele otroke, ki imajo podobne bolezenske znake, obravnavali, kot da prebolevajo gripo.

Sicer pa bolezen po dosedanjih podatkih še vedno poteka v blagi obliki, z znaki in simptomi, ki so značilni za sezonsko gripo in gripi podobnim boleznim.

MŠŠ dnevno spremlja razmere obolevnosti v vseh šolah. "Pojave gripe in gripi podobnih obolenj je pričakovati tudi v bodoče, zato je izrednega pomena, da vzgojno-izobraževalni zavodi še naprej dosledno upoštevajo priporočila epidemiologov iz zavodov za zdravstveno varstvo, IVZ in zdravstvene službe," pojasnjujejo.

Na ministrstvu so sicer spomnili, da so že v zadnjem tednu avgusta sklicali posvete z ravnatelji vseh šol v Sloveniji, kjer so jim predstavniki IVZ posredovali informacije v zvezi s pandemsko gripo, v sodelovanju z ministrstvom za zdravje pa so prejeli informativne materiale s preventivnimi nasveti. Prav tako pa je ministrstvo v sredo vsem zavodom posredovalo tudi okrožnico z napotki za pripravo načrta zagotavljanja kontinuiranega dela v vzgojno-izobraževalnih zavodih v času pandemije gripe.