Gre za družbe Gorenje Gospodinjski aparati, Gorenje Notranja oprema, Gorenje GTI, Gorenje IPC in Gorenje Orodjarna, navaja zavod in dodaja, da sicer stalno izvajajo nadzor nad prejemniki sredstev na podlagi omenjenih zakonov, poleg tega pa opravljajo tudi naključne redne nadzore. V slednje je že bilo vključeno podjetje Gorenje Notranja oprema, vendar pa zavod pri tem nadzoru ni ugotovil nobenih nepravilnosti.

Tudi sicer zavod, kot sam navaja, doslej ni prejel nobene informacije o sumu kakršnihkoli nepravilnosti v celotnem koncernu Gorenje - tako s strani sindikatov, delavcev, inšpekcije itd.

Vse omenjene družbe iz koncerna Gorenja, razen Gorenje Orodjarna, so od začetka, torej od 1. februarja 2009 vključene v ukrep subvencioniranja polnega delovnega časa, in sicer so na začetku prejemale subvencijo za 36-urni delovnik v višini 60 evrov na delavca na mesec.

Zaradi spremenjenih gospodarskih razmer pa se je med zavodom in omenjenimi družbami kasneje podpisal aneks k pogodbi za del delavcev, ki so prešli na 32-urni delovnik in s tem subvencijo 120 evrov na delavca na mesec. Skupno je Gorenje v subvencioniranje polnega delovnega časa vključilo 6455 delavcev, v ukrep začasnega čakanja na delo pa zaenkrat 2930.

Kot je znano, so delavci Gorenja v torek zaradi nepravilnosti pri izplačilu avgustovske plače spontano ustavili proizvodnjo, svoj protest pa nadaljujejo tudi danes, ko se bodo sicer nadaljevala v torek popoldne začeta pogajanja z upravo. Poleg zaposlenih v programih pralnih strojev in hladilno-zamrzovalnih aparatov v protestu sodelujejo vsi zaposleni v matični družbi Gorenje.

Uprava Gorenja, ki jo vodi Franjo Bobinac, je vse zaposlene prek oglasne deske pozvala, da se oglasijo pri vodstvu podjetja, če so ugotovili kakršnekoli nepravilnosti pri izplačilu avgustovske plače. Po navedbah uprave je pri 97 delavcih pri obračunu plač za avgust res prišlo do tehnične napake, saj jim ni bil obračunan dodatek za stalnost. Ta napaka je bila že popravljena, zaposleni pa so že v torek prejeli na tekoče račune izplačano razliko.

Po pogovorih med zaposlenimi, sindikatom in upravo je Bobinac zaposlene v torek sicer obvestil, da proizvodnja Gorenja zaradi povečanih naročil s 1. oktobrom letos prehaja na 40-urni delovni teden. To pomeni, da bo od oktobra dalje za zaposlene (proizvodni delavci, režija proizvodnje in priprava proizvodnje) obračunana polna plača za 40-urni delovni čas. Bodo pa v Gorenju še naprej izvajali ukrep začasnega čakanja na delo.

Zavod je sicer na podlagi zakona o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa do 11. septembra sklenil z delodajalci 708 pogodb za 59.591 delavcev v skupni višini 32,33 milijona evrov, medtem ko je bilo za začasno čakanje na delo sklenjenih 268 pogodb za 11.568 delavcev. Prva izplačila delodajalcem za slednji ukrep bodo 23. septembra.