Centralni komite, eden ključnih organov partije, naj bi na štiridnevnem zasedanju podpredsednika države Xi Jinpinga imenoval v vplivno partijsko vojaško komisijo, s čimer bo postal glavni kandidat za naslednika Hu Jintaa na položaju generalnega sekretarja partije leta 2012 in predsednika države leta 2013.

O tem, kaj točno se dogaja v zakulisju kitajske politike, lahko politični analitiki sicer le ugibajo, vendar dodajajo, da se je tudi vzpon Hu Jintaa v vrh kitajske politike začel z izvolitvijo za podpredsednika vojaške komisije septembra 1999, manj kot štiri leta kasneje pa je postal predsednik države. Po pričakovanjih mu bo Xi Jinping sledil po isti poti.

Xi je trenutno podpredsednik države in vodja sekretariata komunistične partije, prav ta dva položaja pa je zasedal tudi Hu, preden je bil izvoljen v vojaško komisijo. Po napovedih analitikov Xi ne bi smel imeti težav z izvolitvijo v ta organ.

Xi je lani enega večjih preizkusov prestal z odliko - bil je namreč odgovoren za nemoten potek olimpijskih iger v Pekingu, ki so bile v očeh kitajskega vodstva velik uspeh. 56-letni Xi, sin revolucionarnega junaka, je poročen s slavno kitajsko pevko Peng Liyuan, v preteklosti je bil visok partijski funkcionar v provincah Fujian in Zhejiang, bil pa je tudi šef partije v Šanghaju.

Xi naj ne bi bil izbor Hu Jintaa. Za njegovim vzponom naj bi stali nekdanji predsednik Jiang Zemin, ki je tudi po umiku iz politike ohranil velik vpliv, ter njegovi zavezniki.

Zasedanje centralnega komiteja se je začelo le dva tedna pred 60. obletnico ustanovitve Ljudske republike Kitajske 1. oktobra, ki jo bodo obeležili z veliko vojaško parado, pevskimi in plesnimi predstavami ter veličastnimi ognjemeti. Kitajsko vodstvo želi s proslavami pokazati enotnost, ki so jo načeli nedavni etnični nemiri v avtonomni pokrajini Xinjiang in občasni socialni nemiri drugod po državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.